Z ošklivého káčátka černá labuť? Malí plameňáci z liberecké zoo se co nevidět změní k nepoznání

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mládě plameňáka růžového v Zoo Liberec

Plameňáci jsou nádherní ptáci, známí mimo jiné pro svou růžovou barvu. Jejich mláďata by se však s trochou nadsázky dala přirovnat k ošklivému káčátku ze známé pohádky pro děti.

Liberecká zoologická zahrada chová kromě losově zbarvených plameňáků kubánských také plameňáky růžové, kterým se nedávno vylíhla dvě mláďata. A další by podle mluvčí zoologické zahrady Barbary Tesařové měla být na cestě.

Několikadenní mládě plameňáka růžového v Zoo Liberec

Šedě ochmýřené kuličky na dlouhých nohách, vysoké asi dvacet centimetrů, mohou návštěvníci zoologické zahrady v Liberci obdivovat pouze několik dnů po vylíhnutí. Potom se mláďata změní k nepoznání.

Podle kurátora ptactva Jana Hanela zůstane malým plameňákům šedé zbarvení pouze pár dní. „Za chvilku začnou mláďata postupně černat. Od té doby, kdy začnou ztrácet prachové peří,“ vysvětluje zoolog Jan Hanel. Do černa se jim dokonce zbarví i jinak výrazně růžový zobák a nohy. Růžovým peřím se pak podle Jana Hanela budou moci pyšnit až jakmile dosáhnou pohlavní dospělosti a budou moci zahnízdit jako nyní jejich rodiče. „To bude za nějaké tři, čtyři roky,“ dodává liberecký kurátor ptactva.

Navzdory všem odlišnostem funguje celá kolonie jako jeden organismus

Mláďata zůstávají po vylíhnutí na hnízdě pouze několik dnů. Následně začnou pobíhat okolo, až se od něho vzdálí úplně. „Vytvoří takové skupiny. Říkáme tomu školky, kde se vlastně ta mláďata sdružují a čekají, až je přijdou rodiče nakrmit,“ vysvětluje Jan Hanel.

Spustit audio
autoři: Lucie Fürstová ,

Související