Znáte turistické vizitky? Vznikly v Liberci
Vzpomínkou na návštěvu hradů a zámků, ale i měst nebo třeba zoologických zahrad můžou být malé nálepky, takzvané turistické vizitky. Málokdo ale tuší, že je vymyslel liberecký fotograf, který rád cestuje.
Rudolf Ropek a jeho 15 stálých zaměstnanců vyrábí v Liberci turistické vizitky. Tedy suvenýry, které si můžou lidé nalepit jako vzpomínku na svůj výlet třeba do deníku. Jeho firmu postihla krize spojená s nouzovým stavem kvůli nemoci covid-19; věří ale, že ztrátu na tržbách ustojí a nebude muset propouštět. Turistických vizitek vymyslel na 11 000 druhů. Dnes už na nich nejsou jen fotografie výletních míst, ale i známých osobností nebo sportovních týmů. Podívat se za ním byla naše redaktorka Lucie Fürstová.
Jak nápad na turistické vizitky vznikl? Která samolepka byla první? Co všechno je na vizitkách uvedené? Má Rudolf Ropek vlastní turistický deník? A co teď připravuje? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Koni na zuby nekoukej! Pro Kateřinu Mezerovou to neplatí, je koňskou zubařkou
Bojíte se zubaře? A víte, že se ho bojí i koně? I když jedné koňské zubařky se asi zase tolik nebojí. Jedná s nimi totiž velmi laskavě. Naše redaktorka ji navštívila.
-
Jakmile se vypne pec, hledají si skláři práci jinde, říká Jiří Pačinek
Sklárna Pačinek Glass na Českolipsku je ve finanční krizi. Kvůli nouzovém stavu dočasně přišla o zahraniční zakázky.
-
Chce obejít pěšky celé Česko. Vyrazil z Ještědu. Byli jsme u toho
Pětapadesátiletý Liberečan Viktor Tecl je geolog a mineralog. V době koronaviru přišel o zakázky, a protože rád cestuje, rozhodl se vydat na cestu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.