Znáte turistické vizitky? Vznikly v Liberci

5. červen 2020

Vzpomínkou na návštěvu hradů a zámků, ale i měst nebo třeba zoologických zahrad můžou být malé nálepky, takzvané turistické vizitky. Málokdo ale tuší, že je vymyslel liberecký fotograf, který rád cestuje.

Rudolf Ropek a jeho 15 stálých zaměstnanců vyrábí v Liberci turistické vizitky. Tedy suvenýry, které si můžou lidé nalepit jako vzpomínku na svůj výlet třeba do deníku. Jeho firmu postihla krize spojená s nouzovým stavem kvůli nemoci covid-19; věří ale, že ztrátu na tržbách ustojí a nebude muset propouštět. Turistických vizitek vymyslel na 11 000 druhů. Dnes už na nich nejsou jen fotografie výletních míst, ale i známých osobností nebo sportovních týmů. Podívat se za ním byla naše redaktorka Lucie Fürstová.

Jak nápad na turistické vizitky vznikl? Která samolepka byla první? Co všechno je na vizitkách uvedené? Má Rudolf Ropek vlastní turistický deník? A co teď připravuje? Poslechněte si reportáž.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.