Jakmile se vypne pec, hledají si skláři práci jinde, říká Jiří Pačinek

26. květen 2020

Sklárna Pačinek Glass na Českolipsku je ve finanční krizi. Kvůli nouzovém stavu dočasně přišla o zahraniční zakázky.

Umělecký sklář Jiří Pačinek, známý například svou spoluprací s Bořkem Šípkem, tvoří totiž obvykle díla pro zahraniční designéry, kteří teď ale do Česka nemůžou. Sklářskou huť v Lindavě Jiří Pačinek zavřel, v té v Kunraticích u Cvikova se snaží práci zachovat.

Skláři sami se bojí jednak, aby nepřišli o práci a také, aby výroba skla, jako taková, nezanikla. „Jakmile se vypne pec, protože není práce, hledají si ji skláři jinde,“ jak říká majitel sklárny Jiří Pačinek.  Podle něj pece musí hořet, pokouší se tedy výrobu udržet i vlastními prostředky a doufá, že to zvládnou. Snaží se o to i otevřením takzvané skleněné zahrady v Kunraticích u Cvikova, kam chce pozvat turisty i s dětmi, pro ty připravuje i speciální program, třeba pískoviště, kde budou moct hledat skleněné korálky. Návštěvníci také budou mít možnost opéct si buřty ve sklářské peci nebo uspořádat piknik na trávě mezi skleněnými plastikami.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.