Jakmile se vypne pec, hledají si skláři práci jinde, říká Jiří Pačinek
Sklárna Pačinek Glass na Českolipsku je ve finanční krizi. Kvůli nouzovém stavu dočasně přišla o zahraniční zakázky.
Umělecký sklář Jiří Pačinek, známý například svou spoluprací s Bořkem Šípkem, tvoří totiž obvykle díla pro zahraniční designéry, kteří teď ale do Česka nemůžou. Sklářskou huť v Lindavě Jiří Pačinek zavřel, v té v Kunraticích u Cvikova se snaží práci zachovat.
Skláři sami se bojí jednak, aby nepřišli o práci a také, aby výroba skla, jako taková, nezanikla. „Jakmile se vypne pec, protože není práce, hledají si ji skláři jinde,“ jak říká majitel sklárny Jiří Pačinek. Podle něj pece musí hořet, pokouší se tedy výrobu udržet i vlastními prostředky a doufá, že to zvládnou. Snaží se o to i otevřením takzvané skleněné zahrady v Kunraticích u Cvikova, kam chce pozvat turisty i s dětmi, pro ty připravuje i speciální program, třeba pískoviště, kde budou moct hledat skleněné korálky. Návštěvníci také budou mít možnost opéct si buřty ve sklářské peci nebo uspořádat piknik na trávě mezi skleněnými plastikami.
Související
-
VIDEO: Sklářské umění Jiřího Pačinka z Lindavy aneb Sklo, které pomůže sociálně slabým
Liberecká Nadace Euronisa už 22 let draží díla na podporu sociálně slabých. Oslovila skláře Jiřího Pačinka z Lindavy, který do aukce připravil skleněnou křehkou krásu.
-
Skleněná kytice dominuje Křišťálové zahradě v kavárně Pošta
Skleněné ptáky, ryby, ale i motýly Jiřího Pačinka si můžou na nové výstavě Křišťálová zahrada prohlédnout návštěvníci liberecké kavárny Pošta.
-
FOTO: Skláři na Českolipsku vyrábějí křišťálové trofeje pro Ceny Thálie. Každý kus je originál
Skláři v Lindavě u Cvikova pracují na trofejích pro divadelní ceny Thálie. Umělci si zhruba čtyřicet centimetrů vysoké sošky převezmou na podzim v Národním divadle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka