Známky, odznáčky, telegraf, pošťácké uniformy i schránka z dob mocnářství. V lomnickém muzeu připravili výstavu pro filatelisty
V Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou připravili filatelistickou výstavu nazvanou Letem světem s poštovními známkami. Expozici unikátních známek ze sbírky jednoho z největších sběratelů v zemi Martina Folty doplňuje řada historických unikátů.
„Známky jsou malá umělecká díla. Máme tady jak produkci České pošty, Československé pošty, tak i různých zahraničních. Jsou zde i ukázky obálek prvního dne, což je obálka, která je vydána s příležitostným razítkem, s různými ilustracemi první den, kdy ta známka byla vydána Českou poštou,“ přiblížil ředitel lomnického muzea Jan Drahoňovský.
„Pokud jde o náměty, tak jsou tu známky různého provedení a s různými motivy. Od flóry, fauny, sportovní náměty, železniční, architektura, státníci. Ta nabídka je velmi pestrá,“ nastínil ředitel muzea, jaké známky můžou návštěvníci výstavy vidět.
Vystaveny jsou tam třeba i staré fotografie s poštovní tematikou, plombovací kleště, uniformy zaměstnanců, mosazný telegraf z přelomu 19. a 20. století, poštovní odznaky z období první republiky, protektorátu i poválečné Československé pošty.
Výstava se zaměřuje i na historii pošty v Lomnici nad Popelkou. „Máme zde také pamětní knihu pošty v Lomnici nad Popelkou z roku 1962. Zapisovaly se do ní různé historické události se vztahem k dějinám místní pošty. Je bohatě ilustrovaná, je zde celá řada obrázků vztahujících se k problematice poštovního úřadu,“ doplnil Jan Drahoňovský.
Za asi největší raritu považuje poštovní schránku v barvách Habsburského mocnářství, která v půli 19. století stála na lomnickém rynku. Výstava Letem světem s poštovními známkami bude v Městském muzeu a galerii v Lomnici nad Popelkou k vidění do 24. dubna.
Související
-
V Hrádku nad Nisou vznikne nová kvetoucí louka. Bude nejen krášlit, ale přiláká i hmyz
V Hrádku nad Nisou – Doníně vznikne kvetoucí louka. Květy mají přilákat motýly, vzácný a užitečný hmyz, který stále víc a víc mizí z naší krajiny.
-
I profesionální hasiči mají své koníčky. Václav Vančura z tanvaldské stanice se věnuje závodním psům
Třetí místo při prvním startu na mistrovství světa s šestispřežím. Takového skvělého úspěchu dosáhl musher a profesionální hasič Václav Vančura.
-
Josef Mizera: Paměti písmáků z obce Trávníček. Vzpomínky na Podještědí minulého století
Vzpomínání kováře a podkováře Josefa Mizery posluchače zavede do Podještědí, krajiny na jižním úpatí Ještědu, vesniček, i malebných údolí říček Ještědky, Oharky a Mohelky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.