Žije se v Turnově opravdu nejlépe? Marcela Augustová se ptala dvou rodáků, starosty města a známého spisovatele

Setkání u mikrofonu Marcely Augustové, Tomáše Hockeho a Jaroslava Rudiše
Nejlepší podmínky k životu v Česku jsou v Turnově, vyplývá z nedávno zveřejněného Indexu prosperity regionů České spořitelny a platformy Evropa v datech. Téma pro Setkání u mikrofonu, kam si Marcela Augustová pozvala starostu Turnova Tomáše Hockeho a spisovatele a tamního rodáka Jaroslava Rudiše.
Čtěte také
„Já jsem se tady narodil, Turnov miluju, je to krásné místo uprostřed Českého ráje, a kdo by nechtěl žít v ráji? Mám tady spoustu kamarádů, přátel, lidí, se kterými se znám celý život. A domnívám se, že město by mělo být dobrým místem k žití. A k tomu patří i přátelé,“ popsal svůj vztah k Turnovu jeho nezávislý starosta Tomáš Hocke. S výrazným úspěchem v průzkumu platformy Evropa v datech prý nepočítal. Čím si kladné hodnocení vysvětluje?
„Musím říct, že to není jen o Turnově. Je to především o celé obci s rozšířenou působností. Je to o celém mikroregionu Turnovska, protože my, jako Turnov, se v anketách dlouhodobě propadáme, byť ne drasticky, ale propadáme. A spíš to svědčí o tom, že obcím, jako hlavní kvočna, poskytujeme správné zázemí; občanskou vybavenost, školy, zdravotnictví a další věci. Na komunikaci s okolními starosty, a máme jich 35, hodně stavíme. Stavěli na tom i předešlé generace starostů,“ uvedl k výsledkům průzkumu Tomáš Hocke.
Plusy i mínusy
„Turnov profituje z krásného okolí Českého ráje. Pak je super dopravně připojené na okolní velká města. Snažíme se tady mít kvalitní občanskou vybavenost. Prostě zázemí, aby lidé měli kam dojít za kulturou, sportem, aby tady měli prostředí pro žití, nikoli jen přespávání. To jsou bezesporu velké benefity. A zapomněl jsem na Jizeru, to je samozřejmě fenomén,“ prozradil starosta, kde vidí největší pozitiva města.
„Obecně nás trápí bydlení. Potřebovali bychom stavět více bytů, je to velký problém. A samozřejmě s dobrým dopravním připojením jsou i problémy spojené s dopravou, jako emise a hluk. Velikánskou výzvou bude nová silnice na Jičín,“ přidal Tomáš Hocke i některá z negativ Turnova.
Rodák a student z Turnova
Druhým hostem Marcely Augustové v Setkání u mikrofonu byl spisovatel Jaroslav Rudiš, který se v Turnově narodil a vystudoval tamní gymnázium. Právě tam se naučil německy, jazyk, ve kterém i píše své knihy. Dnes podle svých slov žije mezi Berlínem a Českým rájem, takže velmi často cestuje.
„Mě to baví a vždycky si jezdím do Českého ráje odpočinout. Teď píšu novou knihu, cestopis o pivu, kde Turnov a třeba rohozecký pivovar budou hrát roli, protože na tom pivu jsem vyrostl. To pivo jsem vlastně trošku já, dokonce jsem ho pravděpodobně v porodnici v Turnově dostal poprvé s mateřským mlékem. Aspoň se to tak traduje, černý ležák tady z Rohozce, takže já jsem to pivo, já jsem ten Český Ráj, v sobě to nosím,“ přiblížil v nadsázce svůj vztah k městu a regionu spisovatel.
„Třeba v Sasku jsou města kolem 5 až 15 tisíc obyvatel mnohem mrtvější než podobná místa v Česku, jako je Turnov, Jičín nebo Lomnice, Semily, kde mnohem víc funguje nejen město jako takové, ale také kultura nebo sport, hospody. Když do Lomnice nebo do Českého ráje přijedou mí němečtí kamarádi, jsou překvapení, kolik se toho tady děje,“ myslí si v Německu žijící Jaroslav Rudiš.
„Kulturní nabídka, kerá je v Turnově, by v Německu odpovídala 50tisícovému městu. Aby město, které má 15 tisíc obyvatel, nebo Lomnice 5 tisíc, mělo kino, to je absolutní výjimka. A tady to je takový standard. Mám pocit, že si skoro neuvědomujeme, jak dobře to funguje a jaký to je luxus, že to takhle máme, že tady máme i velmi rychle dostupnou třeba zdravotní péči. I za tou se musí v Německu jezdit. Myslím si, že plusů tady je opravdu hodně a že si toho musíme vážit,“ doplnil Rudiš.
Proč se v Turnově dobře žije? Inspiruje se turnovská samospráva u svých partnerských měst v zahraničí? Jak město pohlíží na spolkovou činnost? A na čem teď pracuje Jaroslav Rudiš? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
V Lomnici plánují pivní vlak. Pojede až v dubnu, desítku pro něj ale vařili už teď
V sobotu 26. dubna vyrazí z Lomnice nad Popelkou speciální pivní vlak, který propojí tradiční pivovarnictví, historickou železnici a kulturu.
-
Kdyby přestala existovat média, vybrala bych si řemeslo, říká moderátorka Marcela Augustová
Kdyby přestala existovat média, asi bych si vybrala řemeslo, říká moderátorka Marcela Augustová, proslulá svou vášní pro sport. Za čím se ráda vrací do rádia?
-
V Turnově na sídlišti bude nové parkoviště pro dvě desítky aut
Stavbaři v Turnově rozebírají část nevyužívané kotelny v Přepeřské ulici. Vznikne tam parkoviště, které obyvatelé nejstaršího sídliště ve městě potřebují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.