Zažeňte chorobné odkládání, může vést k depresi

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilustrační snímek

Prokrastinace, neboli odkládání náročných a hlavně nepříjemných činností a úkolů na pozdější dobu, je známá téměř každému z nás. A protože začal nový rok a spousta z nás si dala osobní předsevzetí, pozvala si Iveta Kalátové na rozhovor lektorku osobního rozvoje Radku Lankašovou, aby se zeptala, jak se zbavit zažitých špatných návyků a začít svá předsevzetí konečně plnit.

Mohlo by se nám ulevit, Radka Lankašová totiž začíná hned radou: řekněte si nahlas, co vás vlastně brzdí od toho, abyste se pustili do určitého úkolu. Je to strach? Nechuť? Nebo snad nuda, otrava? Pojmenujte tu emoci, která je za tím schovaná. Ve chvíli, kdy ji pojmenujete, ztratí nad vámi sílu a pak ten úkol, pokud je malý, tak uděláte hned, a pokud je větší, tak ho rozdělíte na několik menších částí, třeba i do několika dnů, a přestane vás to stresovat. Jednoduché že?

Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se také, že odkládání není lenost, ale že chorobné odkládání může vést až k hluboké depresi. A Radka Lankašová přidá i praktické tipy na to, jak zvládnout seznam úkolů, do kterých se nám ale vůbec nechce.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...