Zapadlí vlastenci. Objevte jejich kraj a památník

9. leden 2019

Už od roku 1958 se píše historie Památníku zapadlých vlastenců, který tehdy díky místním nadšencům vznikl v budově bývalé fary v Pasekách nad Jizerou. To je malá víska v západních Krkonoších, kterou dá se říct světově proslavil Věnceslav Metelka jako zakladatel Krkonošské houslařské školy a jeho následovníci. Na základě jeho zápisků zobrazil drsný život horalů ve svém románu Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais.

Komentář Jaroslava Hořeního: Paseky nad Jizerou jako horskou obec na pomezí Krkonoš a Jizerských hor znají hlavně příznivci lyžování. Deset kilometrů sjezdových tratí lehké i těžší složitosti láká především rodiny. Hoblování svahů je ale vhodné proložit posílením ducha a to návštěvou místního muzea, kde zjistíte, že obec má bohatou historii a že ve zdejších roubených chalupách se navlékaly korále, tkaly látky a dokonce vyráběly housle. Expozice Památníku zapadlých vlastenců po rekonstrukci ještě voní novotou, tak si ji nenechte ujít.

Expozice má ve dvou patrech celkem devět zastavení. V přízemí jde o historii obce, kde je například papírový model Pasek z roku 1850 a připomínka navlékání koralí, vedle pak zastavení věnované živnosti a řemeslům, kde jsou dva tkalcovské stavy. Kobercový a také člunkový, který se objevil ve filmu Krakonoš a lyžníci. Další část patří dřevoobrábění a lyžím. V patře najdou návštěvníci pohyblivý betlém, výstavní místnost, školu busty Věnceslava Metelky a Karla Václava Raise a především houslařskou expozici.

Pasecký památník už v roce 2016 dostal úžasný a vzácný dar do expozic krkonošské houslařské školy. Dědicové Metelkova následovníka Josefa Vedrala věnovali do Pasek kompletní vybavení Vedralovy houslařské dílny, včetně pracovního stolu, malého i velkého nářadí, houslových polotovarů a vlastně celého postupu náročné výroby houslí. A ten si mohou návštěvníci v nové expozici prohlédnout krok po kroku.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.