Výchovný poradce: Jak na domácí výuku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí úkoly

Výuka doma není jednoduchá pro děti ani pro dospělé, proto pro vás máme pár doporučení od výchovného poradce Zdeňka Oklešťka.

Jednou z věcí, která se řeší se všech rodinách, kde jsou děti školou povinné, je domácí výuka. Jak a zda vůbec by měla probíhat, co všechno vyžadovat od dětí a co by měli dodržovat dospělí, tedy rodiče, ale i prarodiče, poradil výchovný poradce Zdeněk Okleštěk, kterého se v telefonickém rozhovoru ptal redaktor Jaroslav Hoření.

Stejná pravidla

Nějaký řád by domácí výuka, podle Zdeňka Oklešťka, mít měla, protože řád nás vede k návykům a udrží déle motivaci. Radí nenechat děti například spát do oběda, ale dohodnout si s nimi „jízdní řád“, který budete společně dodržovat. Ta pravidla musí dodržovat i dospělí, zkuste proto neustupovat. „Dítě hledá hranice, tak mu je dejte. Pokud se vám podaří dohoda a ne jen „mus“, děti to vezmou za své a potom to nebude pro nikoho náročné,“ říká poradce.

Kolik hodin denně?

Přesýpací hodiny, čas

Neměřte to na hodiny. Rozdělte si úkoly, které děti dostaly ze školy a spíš určete počet úkolů, které potřebujete denně zvládnout. Není asi dobré nechat dětem úplně volno, rozpadne se jim řád a ztratí vůli, chuť a motivaci, a nejspíš se začnou nudit. „Řád člověku pomáhá vést život smysluplně,“ dodává výchovný poradce Zdeněk Okleštěk. Domácí výuka zkrátka vyžaduje pravidla, která musí dodržovat nejen děti, ale i dospělí.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související