VIDEO: Vodíkový vlak není vodíková bomba, vypouští jen vodní páru a brzy by mohl vozit cestující

25. květen 2022

Do Liberce přijel v úterý 24. května 2022 vodíkový vlak. Odborníci ho považují za vlak budoucnosti, protože je ekologický.  Za jak dlouho by mohly takové vlaky jezdit pravidelně po našich železnicích, se na nádraží vydala zjistit redaktorka Ivana Bernáthová.

Do Liberce dorazil první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě. Podle odborníků se jedná o vlak budoucnosti, protože je rychlý a ekologický. Vyplatí se nejvíc tam, kde není trať elektrifikovaná, tedy například v Libereckém kraji.  Pravidelně jezdí zatím jen v Německu.

Vlak na vodíkový pohon si prohlédla naše redaktorka Ivana Bernáthová, poslechněte si reportáž.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.