VIDEO: Vánoční trhy letos moc nebudou, o blyštivou nádheru ale nepřijdete. Skláři jsou online
Drobní výrobci dekorativního skla a vánočních ozdob letos nejspíš přijdou o většinu příležitostí své kousky nabídnout veřejnosti na trzích a podobných akcích. Ale nevzdávají se. Dál tvoří ve svých dílničkách a k prodeji se snaží využít třeba sociální sítě. Jednu ze sklářských dílniček v Malé Skále v Českém ráji navštívil náš redaktor.
Když se řekne technické sklo, tak si většinou představíme zkumavky a kádinky, varné konvice či skleničky, pánové možná i spirálové chladiče. Ovšem z technického skla vznikají i hezké dekorativní až umělecké kousky. V Malé Skále u kahanu tvoří třpytivou krásu Marcela Andělová.
„Základem všeho je trubice. Máme formy, foukáme do trubice, do šuplery, natavujeme, můžeme vlastně cokoliv. Do určité velikosti tedy,“ směje se. Jedna věc je vánoční dekoraci vyrobit, druhá prodat. „Žádné trhy teď nejsou, museli jsme se ponořit do sociálních sítí a zkusit oslovit zákazníky tam. Dobré je spojení více řemeslníků, my teď máme skupinu Skleněný ráj, kde jsou drobní skláři, je to takový virtuální stánek,“ popisuje. „Je to takové pohlazení po duši a ta zpětná vazba je tam vlastně hned, zákazníci píšou, jak se jim to líbí, nebo komu udělali radost, to je hezké,“ říká.
Drobní živnostníci to nemají v této době jednoduché, ale jak ukazuje příklad Marcely Andělové, i špatné časy mohou přinášet hezké zážitky.
Související
-
Jakmile se vypne pec, hledají si skláři práci jinde, říká Jiří Pačinek
Sklárna Pačinek Glass na Českolipsku je ve finanční krizi. Kvůli nouzovém stavu dočasně přišla o zahraniční zakázky.
-
VIDEO: Jak vzniká umělecké dílo ve školní huti v Železném Brodě?
Už po deváté se v Železném Brodě koná Letní sklářská dílna, která právě vrcholí realizací uměleckých děl ve školní huti a dalších sklářských provozech v Železném Brodě.
-
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete „navštívit“ i teď. Je on-line
Osobně to teď není možné kvůli vládním opatřením, proto se vedení muzea rozhodlo nabídnout aktivity přes internet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.