VIDEO: Chytré oblečení pro děti? Inteligentní textilii vyvíjí na Technické univerzitě v Liberci

5. září 2019

Vypadá to skoro jako kouzlo. Barevný motýlek na dětské košilce zmizí, jakmile má miminko zvýšenou teplotu nebo je přehřáté. Chytré oblečení předá informaci takřka okamžitě.

V současné době se rodiče musí při měření teploty svého dítěte spoléhat na teploměr. V budoucnu by jim ale mohl pomoci i speciální barevný motiv na dětské košilce nebo dupačkách, který by okamžitě upozornil, že se s dítětem něco děje. Když u dítěte stoupne teplota, barevný motiv natištěný na dětském oblečení postupně zmizí.

Unikátní nápad představili liberečtí vědci

Vědci z liberecké univerzity právě testují funkčnost takzvané chytré textilie. Nechali si proto vyrobit nejen dětskou košilku, ale také dupačky a peřinky do kočárku. Dle poskytnutých informací stojí za změnou barevnosti obrázků na oblečení speciální druh pigmentu. „Termochromní pigmenty jsou chemické látky, které mají při dvou různých teplotách různou strukturu,“ vysvětluje člen vědeckého týmu Bronislav Budo. „Například oranžový pigment má při 20°C krásnou oranžovou barvu, ale jakmile se ho dotknu já, co mám 37°C, tak jeho oranžová barva mizí a zůstává taková bělavá,“ dodává Budo.

Inteligentní prádlo pro děti z Technické univerzity v Liberci

Motivy tedy mohou ztrácet svou původní barvu zejména při zvýšené teplotě člověka. „Pokrývá vlastně počátek té reakční teploty, kdy teplota začíná, a končí na 41°C, kdy má dítě horečku,“ zdůrazňuje vedoucí výzkumného týmu Martina Viková. Termochromní pigmenty však podle libereckých vědců mohou reagovat také na teplotu okolního prostředí a svým odbarvením mohou rodiče upozornit i tehdy, je-li dítě přehřáté. Speciální povlečení tedy zároveň monitoruje aktuální klima v kočárku.

Čtěte také

Výzkumný tým nyní hledá firmu, která by chytrou textilii důkladně otestovala a začala vyrábět. A zároveň se pouští do dalšího vývoje, pro který má podle vedoucího laboratoře Martina Vika k dispozici i speciální laboratorní vybavení.

Více informací i názor jedné z maminek si můžete poslechnout ve zvukové reportáži z liberecké textilní fakulty.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová