Jablka už nemůže ani vidět aneb Velíškova výstava obrazů v Liberci
Mezi náměty obrazů pražského malíře patří obyčejné židle, okurky nebo přezrálá jablka. Realistické obrazy si mohou nově prohlédnout lidé v Liberci.
V liberecké galerii Prostor 228 je v těchto dnech k vidění výstava padesátiletého malíře a grafika Martina Velíška. Pražský umělec, jehož díla má ve svých sbírkách řada českých i zahraničních galerií, na ní představuje své obrazy. A ačkoli jsou jeho práce tematicky rozdílné, jedno mají společné – snahu o zachycení krásy ticha, klidu a mlčení.
Pro malíře je dle jeho slov v dnešním uspěchaném a takzvaně klipovitém světě důležitá určitá míra melancholie a nostalgie. „To, co já hledám, je právě ten klid a nějaké zamyšlení,“ vysvětluje umělec. Posledních několik let se proto opakovaně vrací k tématům běžného každodenního života, jako je například nábytek nebo jablka.
Všechna díla působí uklidňujícím dojmem. Podle autora jeho náměty poukazují k člověku, ale díky tomu, že na obrazech lidé většinou nejsou, získávají jeho díla daleko větší klid a intimitu. „Ten nábytek slouží k tomu, aby na něm člověk seděl, psal, odpočíval, a když tam člověk není, tak cítíme pocit mírného neklidu a zároveň je tam daleko více klidu, protože ta věc je na obrazu sama za sebe,“ vysvětluje autor.
Cyklus Říjen měl být původně záležitostí jednoho měsíce
Před čtyřmi lety malíře napadlo vytvořit cyklus jednatřiceti obrazů jablek. Původní představa byla taková, že každý jeden den v říjnu autor vstoupí na zahradu, ze které sebere jedno jablko a během dne ho namaluje. „V tuto chvíli jich je asi čtyřiadvacet,“ konstatuje malíř. „Ještě to není hotové a musím říct, že nepiji jablečný džus, nejím štrůdl,“ vysvětluje autor. Zjistil totiž, že obraz jablka v jeho autorském podání není možné za jeden den namalovat. „Tři neděle, měsíc, si hrajete s jedním jablkem a to už pak nemáte chuť ty jablka vidět ani náhodou,“ dodává.
Dle vlastních slov by ale Martin Velíšek letos v říjnu přeci jen rád svou sérii jablečných obrazů dokončil. A do konce tohoto měsíce mohou jeho obrazy obdivovat i návštěvníci v liberecké galerii Prostor 228.
Související
-
V Liberci jsou po 50 letech k vidění sochy Olbrama Zoubka
V Liberci jsou po padesáti letech vystaveny sochy Olbrama Zoubka, známého tvůrce mimo jiné posmrtné masky Jana Palacha nebo Památníku obětem komunismu na pražském Petříně.
-
Pohádkový svět v Technickém muzeu Liberec aneb Výstava modelů historických budov
Liberecké technické muzeum láká návštěvníky na novou výstavu tvorby německého modeláře, který vytváří věrné modely známých budov česko-polsko-německého trojmezí.
-
Nejstarší kamenné kino v Liberci má novou dřevěnou podlahu. Složila se na ni veřejnost
Liberecké kino Varšava má novou prkennou podlahu, která ve velkém kinosále nahradila udusanou hlínu. Pomáhali ji pokládat dobrovolníci.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.