Veterináři zmenšili ochranná pásma vyhlášená v souvislosti s africkým morem prasat

29. květen 2024 14:10

Na Českolipsku už nejsou zostřená veterinární opatření kvůli africkému moru prasat. Poslední případ tam veterináři zachytili před více než rokem. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Jiří Jelínek.

Čtěte také

Celkem už opatření neplatí ve zhruba devadesáti katastrálních územích na Českolipsku o rozloze přibližně 750 kilometrů čtverečních. Jde o kruh okolo posledního nálezu nakaženého divočáka, což bylo v Ralsku, v místní části Hradčany. To bylo na začátku května roku 2023 a od té doby se v oblasti žádný nakažený kus neobjevil.

Podle mluvčího státní veterinární správy Petra Vorlíčka se pásmo II úplně zrušilo a výrazně se zmenšilo také takzvané nárazníkové pásmo.

Nákaza africkým morem prasat ale nezmizela. V některých částech Liberecka naopak případu přibývá. Poslední potvrzený případ je z 9. května 2024 v obci Václavice u Hrádku nad Nisou. Od počátku roku 2024 veterináři zatím evidují osm případů u ulovených prasat divokých a čtyři případy u nalezených uhynulých kusů.

Nákaza se do Česka dostala v roce 2022, od té doby je potvrzených celkem 69 případů. Každý ulovený i nalezený divočák se v zasažené oblasti musí zkontrolovat. To je jedno z hlavních pravidel zostřených opatření. Myslivci musí v honitbách dále mít speciální sběrná místa a přesuny hospodářských zvířat jsou možné pouze s povolením.

Člověku nákaza africkým morem prasat nebezpečná není, doposud se to neprokázalo. U prasat jsou její následky tvrdé. Neexistuje léčba a úmrtnost jedinců je prakticky stoprocentní. Lidé nebo třeba psi a ostatní zvířata mohou nákazu přenášet. Největší obava panuje ze zavlečení do domácích chovů nebo dokonce průmyslových vepřínů. I v případě jediného nakaženého kusu by se totiž musela utratit všechna prasata.

Spustit audio

Související