V Libereckém kraji #kulturaprezije: Jedeme dál!

V Libereckém kraji #kulturaprezije: Krátké a úderné divadlo – Show Must Go OFF

Předchozí díl
Následující díl

Představení liberecko-jablonecko-frýdlantského souboru KÚD s podtitulem The Best Of sledujte v sobotu 23. ledna od 16:30.

Historická fotografie z dávných začátků souboru

Krátké a úderné divadlo (KÚD) vzniklo v prosinci roku 1993 ve Frýdlantě v Čechách jako soubor studentů hereckého oboru tamější Střední umělecké školy. První představení Přespříliš štědrý večer se odehrálo v sále frýdlantského Národního domu. Posléze se tvůrčí přetlak nestorů KÚD (Tom Bok Řičánek, Miroslav Holubec, Jakub Žáček) přetavil v další dramatická vystoupení a happeningy v oblíbených kulturních sálech frýdlantského výběžku a Jizerských hor (Beseda ve Frýdlantě, sál restaurace U srdíček v Bílém Potoce, Hospoda v Jindřichovicích pod Smrkem atd.) až ve vznik nesnesitelně monstrózního představení Živé a mrtvé obrazy ze života a smrti Albrechta z Vadštejna.

V roce 1994 přišla nabídka Pavla Havlíka z Experimentálního studia v Liberci na vystoupení v této liberecké klubové scéně v rámci pořadu Copánek. O rok později už KÚD vystupovalo v Experimentálním studiu pravidelně a odehrálo zde do roku 2000 desítky autorských představení a hrálo také pohostinsky v několika českých městech. Tím se souboru podařilo vykročit z frýdlantské kulturní kotliny směrem do vnitrozemí a vyvolat estetickou nejistotu v daleko širším diváckém okruhu.

V letech 1998–1999 připravovalo KUD cyklus mystifikačních zpravodajských pořadů, které byly uváděny pod názvem Krátké a úderné noviny.

KÚD v libereckém Domě kultury

Celkově dobrá nálada v souboru vyústila v podnikatelský optimismus a v prosinci 2000 se KÚD přestěhovalo do svého divadelního prostoru, který na vlastní náklady vybudovalo v části  libereckého Domu kultury. Zde kromě uvádění svých pořadů (Jáma a divadlo, Zadarmo ani kuře nehraje, Punk není mrkev, Hra na mostě atd.) poskytlo útočiště i dalším kulturním aktivitám, koncertům, výstavám a divadelním představením ostatních tvůrčích Liberečanů. Klub Krátkého a úderného divadla se stal pravidelnou zastávkou několika souborů a interpretů (Neřež, Vlasta Rédl, Vypsaná fixa, Zuzana Navarová, VOSTO5, Traband, Jan Spálený, HaDivadlo ad.). KÚD pořádalo také tři ročníky divadelního festivalu Blízká setkání, spolupracovalo při pořádání festivalu FAFL a mezinárodního festivalu Mateřinka. Ekonomická neúnosnost projektu vedla v prosinci 2007 k ukončení provozu klubu a galerie.

20. narozeniny oslavil soubor ve velkém sále Lidových sadů v Liberci

Krátké a úderné divadlo se rozhodlo s touto zkušeností naložit po svém a opět se proměnit v kočovný soubor, který hostuje na různých k tomu vhodných i nevhodných scénách v Česku (opět Experimentální studio v Liberci, Klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou, Studio Ypsilon, liberecké Malé divadlo apod.)

Unikátní (a tajně pořízená) fotografie: KÚD zkouší
autor: reČRoL | zdroj: Střední umělecká škola v Liberci s.r.o.
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.