Narozeniny by dnes slavil Jan Petránek. Přes vše, co ho potkalo, dával lidem naději, vzpomínala na něj naše redaktorka

28. prosinec 2024

93 let uplynulo od narození bývalého zahraničního zpravodaje Československého rozhlasu Jana Petránka, který patřil ke skupině novinářů odolávajících v srpnu 1968 okupaci. Kvůli tomu potom nesměl 20 let pracovat ve své profesi, místo toho topil v kotelně Mitasu. K novinařině se vrátil až po roce 1989. Na natáčení s ním zavzpomínala redaktorka Jana Švecová.

Potkali se poprvé v roce 2009, když Jana Švecová točila pro Český rozhlas pořad Letokruhy, do kterého pozvala právě Jana Petránka. Spolupracovali potom ještě několikrát, natáčeli třeba na Petránkově chalupě v Josefově Dole v Jizerských horách.

Jan Petránek, průkaz zaměstnance

„Zajímavé bylo, že ta chalupa, nebo spíš ta jeho pracovna v ní, byla plná rádií. Byly jich tam desítky a každé bylo naladěné na jinou frekvenci. On takhle díky tomu ještě v době před internetem získával informace z celého světa. A získával je i po roce 68, kdy putoval z postu zahraničního zpravodaje do kotelny. O tom vlastně vypráví i film Vlny, který má nakročeno teď čerstvě do Spojených států na Oscara, z čehož by měl Jan Petránek jako zahraniční zpravodaj určitě obrovskou radost,“ myslí si Jana Švecová.

Jana Petránka ve filmu Jiřího Mádla hrál Petr Lněnička a podle redaktorky se mu podařilo dobře ztvárnit Petránkovy lidské vlastnosti i lásku k životu. „Měl obrovskou odvahu, měl skromnost, pokoru. Obrovský zájem o všechno nové. Byl to i člověk, který přese všechno, co ho v životě potkalo, rozdával naději. To bylo něco, co ho charakterizovalo,“ doplnila redaktorka.

Spustit audio

Související