V klenotnici mě s ostatky krále nechali bez dozoru, vzpomíná na životní zážitek zlatník Jiří Urban
Svatováclavská koruna, královské jablko a žezlo. Dokonalé repliky vzácných klenotů si můžou až do konce července 2022 prohlédnout návštěvníci zámku Sychrov na putovní výstavě Korunovační klenoty na dosah. Autorem těchto replik je turnovský zlatník a šperkař Jiří Urban z Turnova.
Čtěte také
„V klenotnici jsem strávil jeden z nejkrásnějších šperkařský dní v životě. Otevřeli mi bustu Karla Velikého, kde byla ostatková schrána s kusem jeho lebky. Měl jsem možnost si tu korunu římského krále, kterou nechal vyrobit Karel IV., nafotit a proměřit. Bylo to bez dozoru, a já si mohl v klidu pracovat s tímto skvostem, a později vyrobit jeho kopií“, vzpomíná na velký den ve svém životě šperkař a zlatník Jiří Urban z Turnova.
Hlásí se mladí lidé na řemeslo šperkaře? Nakolik se replika klenotů liší od originálu? Co pana Urbana inspirovalo při výrobě šperků pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříže pro papeže Jana Pavla II? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
VIDEO: Turnovské muzeum vystavuje repliku Napoleonovy koruny, vyrobil ji uznávaný šperkař Jiří Urban
Za třpytivou krásou se do zabezpečené klenotnice vydala redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Svatováclavská koruna jako symbol české státnosti. Jakou má symboliku a co v ní lze najít
Ke svatému Václavovi neodmyslitelně patří svatováclavské koruna. Redaktorka Ivana Bernáthová se vypravila za šperkařem Jiřím Urbanem, který vytvořil několik kopií koruny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.