V Jilemnici nově testují na koronavirus, další odběrové místo bude v českolipské nemocnici

Speciální laboratoř pro testování na přítomnost koronaviru otevřela nemocnice v Jilemnici. Odběrové místo je ve velkém červeném stanu mezi nemocničními budovami. Pacienty, které doporučí obvodní lékař nebo další pověřený specialista, tam testují zdravotní sestry v ochranných oblecích.

Pacienti stan najdou pomocí navigace v areálu jilemnické nemocnice

Testy jsou rychlé, bezbolestné a výsledky ukážou do šesti hodin. „Jsou k tomu odběrové soupravy, které obsahují dvě štětičky a speciální roztok. Ty štětičky se vezmou a vytřou se obě nosní dírky, vytře se taky sliznice v nose a v nosohltanu,“ vysvětlil ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský. Pacienti jsou podle něj objednáváni na konkrétní čas, takže by se ve stanu neměli potkávat.

Stan v jilemnické nemocnici je v provozu od pátku, má ulevit liberecké nemocnici

Testovat tam budou každý den mezi devátou a jedenáctou hodinou, a to včetně víkendů. Většina pacientů s pozitivním výsledkem bude mít podle odhadů lékařů lehký průběh nemoci Covid - 19, takže budou zůstávat v domácím léčení. Jilemnická nemocnice odběrné místo zřídila, aby ulevila přetížené laboratoři v Liberci.

Pacienti stan najdou pomocí navigace v areálu jilemnické nemocnice

Od pondělí začne provádět testy na koronavirus také českolipská nemocnice. V jejím areálu už je připraveno odběrové místo. Z největších nemocnic v Libereckém kraji už zbývá spustit testování jen v Jablonci nad Nisou. Otevření tamního odběrového místa zatím brání to, co brzdilo otevření všech předchozích v Libereckém kraji. Nedostatek potřebných zdravotnických pomůcek.

Odběrový stan v jilemnické nemocnici - testy jsou rychlé, bezbolestné, výsledky jsou do šesti hodin

„Jednáme s možnými dodavateli těch setů a oblečení, abychom příští týden otevřeli i Jablonec a tím ten větší nárůst odběrů mohli pokrýt. Je tam jeden problém, nejsou sety, není oblečení,“ uvedl k tomu hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Přemysl Sobotka z ODS.

autoři: sas , reČRoL
Spustit audio

Související