Liberecká univerzita vyzývá vědce a firmy k výrobě výměnných nanofiltrů do látkových roušek

Technická univerzita v Liberci vyzvala všechny vědecké instituce, firmy i jednotlivce v zemi, aby se připojili k výrobě nanofiltrů do ochranných roušek. Liberečtí vědci už vyrábějí filtry z vlastní nanotextilie, podle nich mají 70-90procentní účinnost proti koronaviru a lze je vložit do podomácku šitých bavlněných roušek.

Liberecká univerzita jich může denně vyrobit až 20 tisíc. Na základě nařízení ale musí dodávat nanoroušky a materiál na ně jen Libereckému kraji. V zemi je ale podle libereckých vědců řada firem, které sice dokážou produkovat plošný nanomateriál nebo i jiný účinný filtrační materiál, ale neumí z něj vyrobit kompletní roušky. 

Podle vedoucího katedry chemie a krajského zastupitele za Změnu Josefa Šedlbauera je proto jejich cílem, aby ochranné nanofiltry měli nejen lékaři a záchranáři, ale všichni obyvatelé. Je ale zapotřebí rozměry filtrů i roušek s všitou kapsou sjednotit.

„Uchystali jsme výzvu, zejména pro firmy, které jsou schopné produkovat materiály s filtrační účinností, aby se do konceptu také zapojily. Každý tam může dát materiál, který vyrábí. Jediné, co je potřeba dodržet, je rozměr toho filtru patnáct krát dvacet centimetrů, aby lidi, které si takovéhle roušky ušijí, je mohli naplnit jakýmkoliv filtrem, který si někde pořídí,“ přiblížil hlavní myšlenku výzvy Šedlbauer.

Univerzita dnes k výzvě spustila nové internetové stránky www.rouskystulkou.org, kde výrobci materiálů vhodných na filtry do roušek najdou potřebné informace a mají možnost se i zaregistrovat. Univerzita také připravila instruktážní video jak si doma ušít roušku potřebných rozměrů, i jak o ni správně pečovat.

Stroj na výrobu nanovlákenné vrstvy, který v rekordním čase sestavili odborníci strojní fakulty liberecké univerzity, dokáže vyrábět 3,5 metru materiálu za minutu na pásu o půlmetrové šíři. Za den tak vyprodukuje materiál asi na 6000 roušek. „Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku, navíc ubydou nevyužitelné odřezky, což také zefektivňuje produkci. Bavíme se asi o 20.000 filtrech do roušek denně," doplnil Jaroslav Beran ze strojní fakulty. Nařezat materiál na obdélníčky filtrů je také mnohem méně časově náročné než šít celou roušku.

„Filtry jsou navíc odolnější, takže vydrží zhruba dvojnásobnou dobu," řekl Šedlbauer. Přibyl pouze krok, kterým je zatavení okrajů filtru, aby se třením nepoškodila jeho vnitřní nanovlákenná vrstva. Filtr dokáže zachytit 50 až 90 procent částic velikosti virů. Jeho použití je jednorázové, bavlněnou roušku lze ale používat opakovaně. Použitá bavlněná rouška se pere i vloženou nanorouškou. Ta se vyndá a vyhodí až po vyprání. A to z bezpečnostních důvodů.

autoři: Lucie Fürstová , reČRoL | zdroje: ČTK , Technická univerzita Liberec
Spustit audio

Související