Útok Ruska na Ukrajinu. Reagují politici i samosprávy v Libereckém kraji, organizace vyhlásily finanční sbírky

Rusko v noci na 24. února 2022 zahájilo letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Svolení k vojenské akci dal ruský prezident Vladimír Putin. Na Ukrajině platí válečný stav. Jak na události reagují samosprávy, i lidé v Libereckém kraji.

Na pomoc válkou postižené Ukrajině:

  • Český červený kříž: účet 333999/2700, variabilní symbol 1502
  • organizace Člověk v tísni SOS Ukrajina: účet 93209320/300
  • organizace Paměť národa/Post Bellum prostřednictvím webové stránky
  • Charita Česká republika: Sbírkový účet vedený u České spořitelny číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104
  • Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Už od rána 24. února se v reakci na ruskou invazi začaly objevovat podpůrné komentáře politiků. Například hejtman Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj ve svém prohlášení napsal, že, citujeme: „Krev Ukrajinců na svých rukou má nejenom Putin, ale všichni, kteří od roku 2014 zlehčovali agresivní politiku Ruska a všichni, kteří sdílí ruské dezinformace." S Ukrajinou váže Liberecký kraj například partnerství s tamní Vinnyckou oblastí.

Stanovisko zaujalo hned v úvodu své schůze 24. února i zastupitelstvo města Liberce, které svolalo na 16. hodinu pietní shromáždění před libereckou radnici. To místo je víc než symbolické, protože právě tamtudy projížděly v srpnu 1968 sovětské tanky.

Prohlášení vydala ráno na Twitteru také českolipská starostka za ANO Jitka Volfová, podle které ruská invaze jasně ukázala, že v podstatě žádný stát není dostatečně chráněný před případnými agresory a to, co se nyní děje na Ukrajině, by pro nás všechny mělo být ponaučením.

Na Podporu Ukrajiny už visí žlutomodré vlajky na radnicích, ale třeba i divadlech a dalších institucích i v dalších místech kraje. Současná situace se bezpochyby dotkne i liberecké vojenské jednotky.

Ministryně obrany Jana Černochová z ODS po zasedání bezpečnostní rady státu připomněla, že česká armáda vyčlenila pro alianční síly rychlé reakce 180 vojáků z chemického průzkumu a je připravena je v souladu s interními dokumenty nasadit.

Podle Českého statistického úřadu tvoří právě Ukrajinci jednu z největších zahraničních skupin. Loni jich tu žilo necelých sedm tisíc. To je zhruba třetina celkového počtu cizinců žijících v regionu.

Materiální pomoc Ukrajině bude projednávat na své nejbližší schůzi rada města Frýdlantu, projednala ji také rada Libereckého kraje.

Liberecký kraj pošle partnerské oblasti na Ukrajině finanční pomoc a satelitní telefony

Tisková zpráva Libereckého kraje ze dne 24. února:

Rada Libereckého kraje na svém mimořádném zasedání 24. února schválila finanční podporu ve výši 25 milionů korun partnerské Vinnycké oblasti na Ukrajině. Vinnycké oblastní státní správě také daruje dvacet satelitních telefonů.

Liberecký kraj vyjadřuje touto cestou podporu obyvatelům své partnerské Vinnycké oblasti i všem ostatním občanům Ukrajiny, která se dnes stala obětí nepřípustné agrese ze strany ozbrojených sil Ruské federace. 

„Nechceme ale zůstat pouze u slov, chceme také nabídnout konkrétní pomoc. Navrhl jsem proto poskytnutí finančního daru našim ukrajinským přátelům z partnerského regionu, a také poskytnutí věcného daru, konkrétně dvaceti satelitních telefonů,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Radní jednohlasně podporu směřovanou do vojensky napadené Ukrajiny schválili. Liberecký kraj v nejbližších dnech pošle finanční prostředky na účet nadace Podilska Hromada, Comunmunity Foundation, která sídlí přímo ve Vinnycké oblasti na Ukrajině. Telefony poslouží tamní oblastní státní správě. Finanční i materiální pomoc ještě musí počátkem března schválit krajské zastupitelstvo.

Liberecký kraj má s Vinnyckou oblastí na Ukrajině uzavřenu dohodu o partnerství od roku 2016 a spolupráci od té doby rozvíjí v různých oblastech.

„Chci touto cestou vyzvat i ostatní obyvatele naší země, aby podpořili Ukrajinu a zejména její obyvatele, kteří se nachází v nelehké situaci. Mohou i finančně, prostřednictvím různých charitativní organizací,“ dodal Martin Půta. 

***

Pomáhat mohou i jednotlivci. Například prostřednictvím speciálního konta, které zřídil třeba Český červený kříž, Člověk v tísni, organizace Paměť národa i Charita Česká republika.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související