Ustřihnout na míru a vložit do bavlněné roušky - takový filtr pomáhá uvést na trh liberecká TULka
Bude to levný výměnný filtr, který si bude moct pořídit každý. Pokud materiál projde zkouškami, plánuje ho firma, se kterou katedra chemie spolupracuje, vyrábět až 2 miliony kusů denně a prodávat v e-shopu.
Čtěte také
Vědci z Technické univerzity v Liberci vylepšili v Česku běžně vyráběnou netkanou textilii. Materiál typu Meltblown se podle nich dá použít jako filtr do ochranných roušek. Našli také výrobce, který ho plánuje ve velkém prodávat tak, aby si filtr do doma šitých látkových roušek mohl snadno koupit úplně každý.
Netkaná textilie potažená polypropylenem je podle vedoucího katedry chemie Josefa Šedlbauera, který je současně krajským zastupitelem za Změnu, ideálním filtrem. „Před viry to chrání podobně jako nanotextilie, vlákna jsou sice větší než nanovlákna, ale póry jsou v látce tak malé, že jimi viry neprojdou,“ říká Josef Šedlbauer.
Netkanou textilii odeslala univerzita na testy do Výzkumného ústavu bezpečnosti práce v Praze. Zkoušky, které normálně trvají týdny, tam během nouzového stavu zkracují, říká po telefonu Karel Škréta z oddělení zkušebnictví a certifikace: „My musíme provést kontrolní zkoušky, aby se zjistilo, zda ten materiál splňuje požadavky, které se týkají například prodyšnosti.“
S univerzitou spolupracuje zatím nejmenovaný velký výrobce netkaného materiálu z jižní Moravy. Podle Josefa Šedlbauera je ale připraven zahájit výrobu ve velkém objemu a následně látku na filtry rovnou prodávat. „Měl by to být e-shop, kde se budou prodávat takové námotky, pro představu něco podobného jako toaletní papír, ze kterého si můžete doma ustřihnout velikost, jakou potřebujete. Je to ten nejlacinější způsob jak to dostat k lidem. Cena jednoho filtru by se měla vejít do 5 korun,“ popisuje Josef Šedlbauer.
Vše teď závisí na výsledcích testů ze statní zkušebny. Josef Šedlbauer doufá, že to výsledky dostanou brzy a dodává, že hlavním cílem je dostat ochranné filtry mezi lidi, kteří v tuto chvíli nosí jen doma šité bavlněné roušky.
Související
-
Tichý svět pomáhá neslyšícím. Teď nabízí práci i ostatním zdravotně postiženým
Společnost Tichý svět vytvoří půl-úvazková pracovní místa a nabídne je zdravotně postiženým. Budou doma šít roušky pro lékaře a pacienty v nemocnicích a také pro seniory.
-
Z hrádecké základky je minitovárna na komponenty pro dýchací masky do první linie
Ochrannou pomůckou může být ispeciálně upravená potápěcí maska. Nakoupilo je České vysoké učení technické v Praze a upravovat je pomáhá i základní škola v Hrádku nad Nisou.
-
Hlínu pro všechny! Po kraji ji rozváží umělecká keramička z Kryštofova Údolí
Tržnice jsou zavřené, nemá svém výrobky kde prodávat, tak to vyřešila po svém. Michaela Maderová vozí keramickou hlínu lidem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.