Úřad jinak: Trojdomí „nového“ Magistrátu města Liberce - 2. část
Liberecký takzvaný „nový magistrát“ je stavbou veskrze nevšední. Vznikl vnitřní přestavbou tří domů, které uvnitř spojil do jednoho rozlehlého a přehledného prostoru.
Budova, pro kterou se v Liberci vžilo označení „nový magistrát“ je tvořena třemi domy, které jsou významnou součást městské památkové zóny a historicky zapadají do prostředí náměstí Dr. E. Beneše.
Divadlo F. X. Šaldy, které bylo postaveno v roce 1883, bylo doplněno nejprve dvěma domy, Wernerovým a Knieschkovým. Byli to dva investoři, kteří tam postavili prakticky totožné měšťanské domy, zrcadlově obrácené k sobě.
„První část, směrem k přechodu do náměstí Doktora Edvarda Beneše, stavěl Franz Werner jako investor a zadní část, kde kdysi býval Hotel Central, stavěl lékař Antonín Knieschek, takže vzniklo takové dvojdomí a to tady fungovalo v podstatě s různými účely až do 60. let 20. století,“ popisuje Jaroslav Čech. „Zadní část směrem ke kavárně Pošta bývala hotelem, vpředu byly úřadovny tehdejšího okresního úřadu, byly tam obchody, dokonce pivnice,“ pokračuje.
Později byly ony dva domy doplněný o třetí dům, kterému se říká Schäferův dům z období 1912-1913, v té budově dlouho byla městská knihovna.
A jak vznikl projekt „nového magistrátu“ v historickém trojdomí? Budovou redaktora Tomáše Mařase provedl pan Jaroslav Čech, který byl u jeho vzniku.
Související
-
Liberec dokončil rekonstrukci dalšího domu pro sociální bydlení. Jestli bude pokračovat, jisté není
Město Liberec dokončilo rozsáhlou opravu bytového domu v centru města. Vznikly v něm byty určené lidem s nízkými příjmy.
-
Mezinárodní den muzeí: Přijďte naplnit náš Memory box, vyzývá Severočeské muzeum v Liberci
Na 18. května připadá Mezinárodní den muzeí. Jsou tedy přístupná zdarma. K akci se připojilo například Muzeum Českého ráje, Sklářské muzeum i Severočeské muzeum.
-
Liberecký Zlatý kříž z výšky aneb Jen tak si posedět v tramvajových sedačkách na střeše muzea
Severočeské muzeum v Liberci mimořádně zpřístupnilo střešní terasu. Je to náhrada pro návštěvníky za dočasně uzavřenou muzejní věž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.