Turnovské muzeum vystavuje svaté obrázky. I ty polykací, které používali lidoví léčitelé
Panna Marie ale třeba i svatý Antonín nebo Florian tvoří nebeskou družinu, která pomyslně obsadila Kamenářský dům v Turnově. Tamní Muzeum Českého ráje vystavuje svaté obrázky od 17. do 20. století.
Svaté obrázky jsou ze sbírky malíře, historika a etnografa Josefa Václava Scheybala a váží se k různým společenským příležitostem, svátkům i životním událostem, při kterých se rozdávaly nebo prodávaly. Mezi exponáty nechybí zvláštnosti jako ochranné škapulířové tisky nebo polykací obrázky užívané v lidovém léčitelství.
Výstava svatých obrázků je v Kamenářském domě, což je roubené stavení, kde nechybí malovaná almara nebo malovaná truhla.
„Přibližujeme celou škálu technik, kterými svaté obrázky vznikaly, od unikátních maleb nebo tisku na pergamenu, tisku na hedvábí, je tu i asambaláž, kde do barokního listu autor vlepoval brokát, nebo miniatura z dubového listu, který je separovaný na pletivo a do něj je vlepeno malé ukřižování,“ vysvětluje kurátor výstavy Miroslav Cogan.
Jedno oddělení se věnuje postavení jednotlivých světců a četnosti jejich výskytu. Na prvním místě je i zde Panna Marie, pomocnice ve všech nesnázích. Jsou tam i miniaturní polykací svaté obrázky, které se používaly v lidovém léčitelství, dávaly se nemocným lidem i zvířatům s neduhy.
V muzeum jsou také škapulíře. Jak vypadaly a k čemu se používaly? Poslechněte si reportáž, nebo se do Kamenářského domu v Turnově běžte podívat. Výstava Nebeská družina potrvá do 19. ledna 2025.
Související
-
Dílo šperkaře a malíře Jiřího Urbana nově přibližují dvě publikace. Vydalo je turnovské muzeum
U příležitosti sedmdesátých narozenin šperkaře, zlatníka a malíře Jiřího Urbana vydalo turnovské muzeum dvousvazkovou publikaci o jeho díle. Na křtu byl i náš reportér.
-
Pivo bylo jednodušší a lidé méně nároční, říká jeden z autorů turnovské výstavy o pivovarnictví
Dvě výstavy o pivovarnictví na Turnovsku a starých hostincích připravilo Muzeum Českého ráje. Kde se pivo vaří a Kde se pivo pije, se vydal zjistit kolega Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.