Tři desítky lidí kritizují vedení liberecké Oblastní galerie. Ředitel kritiku odmítá, kraj se stížností bude zabývat

12. listopad 2021 20:15, aktualizováno

Více než 30 lidí z kulturní sféry se podepsalo pod otevřený dopis, ve kterém kritizují ředitele liberecké Oblastní galerie Pavla Hlubučka. Vadí jim například přijaté personální změny. Ředitel, který galerii vede od loňského listopadu, s kritikou nesouhlasí.

Aktualizace 12. listopadu 2021: Do textu jsme doplnili vyjádření Kateřiny Nory Novákové, které nám zaslala písemně po vydání původního článku, a následnou reakci Pavla Hlubučka na toto vyjádření. 

Autorům a signatářům otevřeného dopisu vadí například to, že od nástupu nového ředitele Pavla Hlubučka galerii opustilo několik odborných pracovníků. V dopise píší, že, citujeme: „.. je třeba respektovat to, že každý ředitel má svou koncepci a ne všichni odborní pracovníci v ní najdou své místo. Ale v tomto případě koncepce zůstává utajena. Veřejnosti předložena nebyla a máme důvod se obávat, že ani neexistuje." Tolik citace.

V dopise se píše také o údajném intrikování kolem výstavy sochaře Vratislava Karla Nováka, které prý vyústilo ve zrušení tohoto projektu. Grafik Jan Měřička, jeden z autorů dopisu, se při rozhovoru s redaktorem Českého rozhlasu podivoval, proč je výstava na webových stránkách galerie avízovaná na příští rok. Podle něj byla připravovaná s Ludmilou Šikolovou a dcerou sochaře Kateřinou Norou Novákovou, ty tam ale uvedené nejsou a jako správce výstavy je uvedená kurátorka z Oblastní galerie.

Jak reaguje ředitel liberecké Oblastní galerie Pavel Hlubuček

Pokud jde o výstavu Vratislava Karla Nováka, podle ředitele galerie se konat bude. Českému rozhlasu řekl, že s Ludmilou Šikolovou i dcerou sochaře je v kontaktu a výstavu připravují. Domluvili se i na tom, že výstava půjde napříč několika institucemi v kraji, a kurátorka uvedená na webu galerie celý projekt koordinuje.

Dcera sochaře Kateřina Nora Nováková ale s Hlubučkovým vyjádřením nesouhlasí. „Ve vazbě na výše uvedené Vám jménem všech dědiců autorských práv V. K. Nováka a vlastníků autorových výtvarných děl z majetku rodiny sděluji naše rozhodnutí s Oblastní galerií Liberec na zamýšleném projektu dále nespolupracovat," uvedla v písemném prohlášení zaslaném Českému rozhlasu a doplnila, že pokud je výstava avizovaná na webu galerie plánovaná pouze z vlastních sbírek instituce, bude to respektovat a doufat, že se vydaří.

Na reakci na sdělení Kateřiny Nory Novákové jsme se zeptali i Pavla Hlubučka. „Při posledním jednání, které v galerii proběhlo, jsme si nastavili parametry spolupráce. Další jednání, které mělo být teď na podzim, tak jsem je požádal o změnu termínu. Následně jsem se dozvěděl ze sdělovacích prostředků, že spolupracovat nechtějí," řekl Českému rozhlasu.

Ani s nekoncepčností ředitel galerie nesouhlasí. Základní myšlenky nové koncepce představil už v květnu a její finální znění veřejně představí po projednání se zřizovatelem. Od něj má termín do konce roku.

Pavel Hlubuček chce zřídit odborné rady doporučující dramaturgii výstav, a to v delším časovém horizontu než jeden rok. To podle něj umožní zajistit lepší financování klíčových výstav. A možnost předkládat projekty do výstavního plánu budou podle něj mít interní i externí kurátoři. Projekty budou procházet standardní odbornou oponenturou.

Zřizovatelem Oblastní galerie v Liberci je Liberecký kraj. Podle vyjádření náměstkyně hejtmana pro kulturu Květy Vinklátové ze SLK řeší s ředitelem galerie personální situaci už několik měsíců. S ohledem na otevřený dopis pak navrhla společné jednání v první polovině prosince. Právě na něm chce Pavel Hlubuček po roční zkušenosti ve vedení instituce představit koncepci dalšího rozvoje galerie a výstavní plán.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související