Tajch: Pohodové místo ve Vesci. Víte, co tam bylo dřív?
Mlýnský rybník, Vesecký rybník nebo jednoduše Tajch. Hned několik názvů má vodní plocha v libereckém Vesci, která je oblíbeným místem venčení pejskařů, procházek a teď v červnu i letního koupání. Co znamená původně německé označení rybníka Teichmühle a jaké má místo historii? Prozradí Marek Řeháček.
Symbolem pozdního jara a začínajícího léta jsou na hrázi rybníka kvetoucí žluté kosatce. Krásná podívaná je lidem k dispozici ještě v těchto dnech.
„Dnes se Tajchmíle píše česky, tak, jak to slyšíme, nicméně ten název vychází ze starého německého pojmenování, které bylo pro tuto vodní plochu historické,“ začíná své vyprávění Marek Řeháček a dál objasňuje, co německý název rybníka vlastně znamená a jakou má minulost: „Původně se jmenoval Teichmühler Teich neboli rybník rybničního mlynáře. To proto, že na Lučním potoce, kousek pod hrází současného rybníka kdysi klapal mlýn, který je v onom místě doložen už v 18. století.“
Tajch je hodně oblíbený – nejenom mezi lidmi z Vesce a Vratislavic – už po generace. „Sám jsem se tam jako malý kluk učil plavat,“ vzpomíná s úsměvem Řeháček a dodává: „Rybník je oblíbený i díky tomu, že je ve skutečně přívětivém přírodním prostředí.“
Možná jste nevěděli, že oblast Mlýnského rybníka v minulosti patřila rodu Rohanů, kteří sídlili na Sychrově. Rohanové měli v místě „předchůdce“ dnešního Tajchu – tři malé rybníčky, kterým se říkalo Žabí louže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.