Turnovské muzeum vystavuje kopii koruny Karla Velikého

20. prosinec 2019

Zlatník a šperkař z Turnova Jiří Urban se už osm let věnuje kopiím a replikám korunovačních klenotů. Jeho nejnovější dílo, kopie koruny Karla Velikého je krátce k vidění v tamním muzeu.

Skromný mistr svého řemesla, zlatník a šperkař Jiří Urban dokončil další výjimečnou práci. Kopii koruny, kterou byl Karel IV. korunován na císaře. Originál koruny, věnované uctění Karla Velikého, mohl turnovský šperkař dopodrobna zmapovat a poté, s použitím originálních materiálů včetně kamenů, vytvořit skutečný korunovační klenot. Na tvorbu kopie koruny Karla Velikého se ptal redaktor Jaroslav Hoření.

Korunu můžete v klenotnici turnovského muzea Českého ráje vidět až do 5. ledna 2020.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.