Statisícům lidí skončí v listopadu fixované ceny elektřiny. O nových se vyplatí s dodavatelem vyjednávat

30. říjen 2024 13:23

Statisícům českých domácností doběhnou během listopadu 2024 tříleté smlouvy na dodávky elektřiny, které uzavřely po krachu Bohemia Energy. Nové smlouvy budou pravděpodobně méně výhodné, protože elektřina je celkově dražší, než byla koncem roku 2021. Kdo chce získat výhodnější cenu, tomu se podle oslovených odborníků obvykle vyplatí s dodavatelem vyjednávat. Rozdíl může být i 15 procent.

Čtěte také

Lidé, kterým v roce 2021 zkrachoval dodavatel energií, si obvykle u nové firmy vybrali dvou- nebo tříletou fixaci. První velká vlna prodlužování smluv nebo změn dodavatelů tedy byla už koncem roku 2023.

Teď jsou na řadě ti, kteří zvolili pevnou cenu na tři roky. A pokud jim stará smlouva skončí během listopadu 2024, je nejvyšší čas začít řešit novou, aby se jim nestalo, že se ta stará automaticky prodlouží, jak upozornil mluvčí Energetického regulačního úřadu Jan Hamrník.

Automatické prodloužení smlouvy totiž neznamená prodloužení za starých podmínek. Zákazník dostane cenu novou, která odpovídá aktuálnímu ceníku, a ta bude určitě vyšší než v roce 2021.

V roce 2024 se cena za megawatthodinu pohybuje mezi 3 500 a 4 000 korun bez daně. Před koncem fixace se proto vyplatí podívat se, jaké podmínky nabízí konkurence. Od toho funguje na trhu několik srovnávačů cen, jeden z nich provozuje i samotný regulační úřad. Podle Jana Hamrníka z ERÚ navíc stojí za to se stávajícímu dodavateli připomenout, i pokud se zákazníkovi nic měnit nechce.

Je běžné, že cena, nabídnutá při automatickém prodloužení smlouvy, je vyšší, než ta, kterou stejná firma nabízí novým zákazníkům. A na úplně nejlepší cenu se může dostat zákazník, který firmě oznámí, že odchází jinam. Takzvané retenční nabídky mohou být o 10 i 15 procent nižší než ceníkové. V případě panelákového bytu to může znamenat úsporu tisíců korun ročně.

autoři: Tomáš Jeník , reČRoL
Spustit audio

Související