Za první republiky se o státním svátku nesmělo pracovat. Za porušení byla pokuta nebo i měsíc vězení
Přesně před 103 lety vyhlásili v Praze takzvaní muži 28. října samostatné Československo. Co se tehdy hlavně na Václavském náměstí odehrálo?
28. říjen připomíná vznik Československa v roce 1918. Už za první republiky platil za státní svátek, ve který se dokonce nesmělo pracovat. Kdo zákon porušil, mohl dostat pokutu nebo jít na měsíc do vězení. Dnes už se klid tak striktně nedodržuje, za významný svátek ale Češi 28. říjen považují stále.
Prohlášení Československého národního výboru o vzniku samostatného státu zaznělo 28. října 1918 večer. Co mu ale předcházelo? Národní výbor ráno převzal Obilní ústav na Václavském náměstí v Praze, který byl hlavním zdrojem zásobování v zemi. A Pražané mezitím vyšli do ulic, vyvěšenou ceduli pochopili jako vytouženou kapitulaci, a tak začal politický převrat. Nadšení občané z budov strhávali znaky s dvouhlavými orly.
Domácím odbojem byl tehdy Československý národní výbor. V jeho čele stáli takzvaní muži 28. října: Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár. Založení státu je silně ovlivnilo, František Soukup proto o samostatnosti mluvil i v roce 1933, když vzpomínal na Aloise Rašína, kterého zabil v roce 1923 atentátník.
Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik byli v zahraničním odboji. Tvořili Československou národní radu, kterou postupně Francouzi, Britové a Američané uznali jako budoucí vládu. Masaryk se 14. listopadu 1918 stal i vůbec prvním prezidentem Československa.
Poslechněte si historický zvukový záznam, i jak vznik Československa už dříve popsal historik a bývalý politik Petr Pithart.
Související
-
Samostatné Československo versus Provincie Deutschböhmen. Podzim 1918 na severu Čech
28. října 1918 byl vyhlášen samostatný Československý stát. Zatímco země slavila, Němci z českého pohraničí v Liberci vyhlásili samostatnou provincii Deutschböhmen.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Osm let vězení. Odvolací soud zvýšil trest českému dobrovolníkovi, který raboval na Ukrajině
-
Nízký strop, uzavřený prostor a moc natěsno, shrnuje expert problém s plynovými ohřívači v Mostě
-
Krátký film Kámen Osudu bude soutěžit na festivalu Berlinale. Zkoumá téma porozumění a osamělosti