Soud potrestal požár v liberecké Severochemě podmínkou

3. prosinec 2020 18:00

Okresní soud v Liberci uložil muži, který v květnu 2017 způsobil požár v liberecké chemičce Severochema, podmíněný trest. Podle obžaloby způsobil škodu téměř 55 milionů korun, firma škodu a ušlý zisk vyčíslila na více než 162 milionů korun.

Čtěte také

České tiskové kanceláři to potvrdila soudkyně Blanka Škrétová. Zároveň by měl obžalovaný Jiří Mach zaplatit za přímé škody 28 milionů korun. Rozhodnutí soudu ale není pravomocné, případem se bude zabývat odvolací soud. Státní zástupkyně Věra Němcová se podle televize Nova odvolala. „Odpovídající by byl trest nepodmíněný," řekla televizi. Za nedostatečnou považuje i výši náhrady škody, kterou by měl obžalovaný zaplatit. Machovi hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti dva až osm let vězení. Podle obžaloby způsobil škodu skoro za 55 milionů korun. Firma škodu a ušlý zisk vyčíslila dokonce na více než 162 milionů korun.

Čtěte také

Senát podle soudkyně po zhodnocení důkazů dospěl k závěru, že vina bývalého zaměstnance chemičky je prokázána. „Je vyloučeno, aby na místě požáru nebo krátce před tím byla jiná osoba," uvedla Škrétová. Proti Machovi svědčilo, že byl popálený na ruce a na základě svědecké výpovědi jeho kolegy se vědělo, že čerpal chemikálie do kanystrů, které tam byly nalezeny. Mach vypovídat na policii i před soudem odmítl. Jen uvedl, že lituje toho, co se stalo. Policie dospěla k závěru, že požár vznikl při pokusu obžalovaného ukrást chemikálie zhruba za 3 000 korun. Podle obžaloby vznikl elektrostatický náboj, když si stáčel do devítilitrového kanystru ředidlo.

autor: Jana Švecová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související