Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje
Co kvete na zahradách v Kvítkově?
V předposledním díle seriálu věnovaného obcím a vískám Libereckého kraje z neobvyklými názvy zavítala jeho autorka Ivana Bernáthová už podruhé na Českolipsko. Nechte se pozvat do Kvítkova, kde nejen, že všechno kvete, ale mají tu i netopýří úřad.
Kvítkov je nejen půvabná vesnice, ale také místo, kde mají netopýří úřad. Vesnička se nachází nedaleko České Lípy. Ivana Bernáthová v Kvítkově zjišťovala, co kvítkovským kvete na zahrádkách. „Růže, tulipány“, odpovídají dvě školačky, které zrovna jezdí po vesnici na skatu. A kvítkovská starostka Jana Zelenková je doplňuje. „Už sice odkvetly kaštany, ale stále v květu jsou lípy. Lidé mají záplavy květin na svých zahrádkách, obec se pak stará o květenu na hřbitově,“ popisuje.
A přichází tamní kronikář, pan Jaroslav Zelenka: „Kvítkov je datovaný od roku 1290 a co se týká jména, tak Němci, kteří tady do roku 1945 žili, měli asi prostě rádi kytky,“ vysvětluje. Paní starostka Jana Zelenková má v ruce knížku, kde je o Kvítkově úplně všechno. Včetně toho, že ve vesnici kvetlo v minulosti hodně třešní a že jeden z majitelů místního hospodářství byl Vlk z Kvítkova, který tady měl i svůj hrad. „Po Sametové revoluci se dokonce o tento hrad hlásili jeho potomci z Německa. Vlkové tady toho vlastnili spoustu, měli také další hrad nedaleko odsud, v Pekle, kde, jak hodně lidí ví, kvetou na jaře tisíce nádherných bledulí.“
V Kvítkově mají v přízemí obecního úřadu hospůdku. „Říkáme jí Kvítkovský klub. Scházejí se tady lidé důchodového věku, aby si popovídali. A ti mladí chodí do kvítkovské Konírny, kde se baví při diskotéce,“ upřesňuje paní starostka. Před její úřadovnou je vyvěšená plaketa Můj soused je netopýr, kterou oceňují ochránci přírody, v případě netopýrů, se jim říká chiropterologové, vstřícný přístup obcí a lidí k těmto chráněným létajícím savcům.
Čtěte také
„Máme tady chráněnou kolonii netopýrů, Staráme se o ně tak, že si jich vlastně nevšímáme. Uklízí po nich právě ochranáři. Nechodíme na půdu a pozorujeme je jen na kamerách, i vy je můžete vidět na webových stránkách Kvítkova,“ vysvětluje Jana Zelenková. V Kvítkově mají 400 netopýrů velkých, jsou to samice, které na půdě porodí, naučí v létě svá netopýřata létat a pak odletí do skal k Dubé na Českolipsku.
Z Kvítkova vede řada turistických tras. Na západním okraji vesnice se dochovaly zbytky kvítkovského hrádku, jehož existence je archeologickými prameny doložena na přelom 14. a 15. století. Asi 1,7 kilometru jihovýchodně od vesnice stál nad Robečským potokem další hrad označovaný jako Hrad u Kvítkova. A turisté se mohou vydat i do osady Peklo s perfektně obnovenými chaloupkami a záplavou květin.
Související
-
Proměny Liberce: Ožijí zanedbané části města pod Ještědem?
Ivana Bernáthová nastíní plány libereckého magistrátu a také hejtmanství na výstavbu na Perštýně a v areálu Textilany, náplavku i proměnu Papírového a Tržního náměstí.
-
Hrady, zámky a muzea Libereckého kraje: Kasteláni, průvodci i muzejníci už se na vás těší
Pracovníci hradů, zámků a muzeí se připravují, až se rozvolní epidemická opatření 5 míst pro vás do seriálu vybrala redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou
Umějí se ohánět pořízem, zručně zacházejí s vřetánkem nebo s orobincovými došky. Obnovují stará řemesla a navazují tak na fortel našich předků.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.