Veterináři chtějí v Libereckém kraji kvůli africkému moru prasat vytvořit bílou zónu
Na Liberecku jsou v ohrožení tisíce kusů prasat domácích v komerčních chovech kvůli africkému moru prasat. Jedním z řešení, jak nákazu zastavit, byly i právě ukončené odlovy divočáků za asistence policejních střelců. Jak dosavadní průběh odlovů hodnotí Státní veterinární správa, zjišťovala redaktorka Jana Pavlíčková.
Čtěte také
Policie ukončila na Liberecku druhou etapu odstřelu divokých prasat. Dohromady v 6 honitbách odlovili policejní střelci 17 kusů divočáků. I s odstřely v závěru roku 2024 je výsledek 61 divokých prasat. Jak akci na zastavení šíření afrického moru prasat hodnotí Státní veterinární správa a jak myslivci?
Ve druhé etapě byli policejní střelci nasazeni nejprve v lokalitách Rádlo, Vratislavice nad Nisou a Vesec u Liberce, pak se přesunuli do oblasti Jablonného v Podještědí, Valdova a Dubnice. Tamní myslivci hodnotí akci podobně jako jejich kolegové v předchozí etapě, tedy že počet ulovených divočáků odpovídá tomu, co by odlovili sami a ještě by to udělali levněji.
Myslivci v Jablonném také poukazovali na to, lov probíhal z části neeticky, protože policie střílela i březí bachyně, jak řekl hospodář mysliveckého spolku Hubert Jan Žitný: „Kdo by to udělal, kdyby byl zemědělec a dal by na jatka zvíře v plné březosti, tak by za to dostal pokutu. A to se nám nelíbí. Nás mrzí, že tady pácháme takovéto věci, přestože to zastíráme tím, že bojujeme s africkým morem. Kdyby tu mor byl, neřekneme ani slovo. Ale ten mor je na Frýdlantsku a tam se nebojuje. Tam to zůstalo všechno na myslivcích a myslivci snažte se.“
Proč veterináři vybrali Jablonné a Rádlo, a ne Frýdlantsko
Obě lokality jsou součástí takzvané bílé zóny, ve které se veterináři snaží snížit počet divočáků na minimum, aby nemohli africký mor prasat dál roznášet do vnitrozemí. Okolí Jablonného je navíc migrační cestou pro divočáky z oblasti Hrádku nad Nisou a Václavic.
Právě Hrádecko je rizikové tím, že leží u hranic s Polskem a Německem, odkud k nám mor prasat přišel a dál se tam šíří. Proto je podle ředitele krajské veterinární správy Romana Šebesty nutné udělat maximum, aby se nákaza nedostala do chovů prasat domácích.
„Pokud by nákaza postoupila pod Liberec, tak tam máme SZP Sychrov, které má 10 až 12 tisíc prasat. Máme tam Družcov, chov, který má 600 prasat. V momentě, kdyby tam byl potvrzený byť jediný případ afrického moru, všechna prasata v chovu se okamžitě musí utratit.“
Kolik zatím nasazení policistů stálo, není ještě vyčísleno, podle Romana Šebesty ale budou mnohonásobně nižší, než kolik dosud vyplatil stát myslivcům na motivačních příspěvcích na zvýšení odlovu divočáků kvůli africkému moru. Od prosince 2022 se vyplatilo myslivcům přes čtvrt miliardy korun.
Další odlovy za asistence policistů jsou naplánované na podzim, ale pokud by se do té doby nenašel žádný další nakažený kus, je možné, že nebudou.
Související
-
O odstřelu divokých prasat na Jablonecku s ředitelem veterinární správy a mysliveckým hospodářem
Proti šíření afrického moru v Libereckém kraji se veterinární správa rozhodla využít speciální policejní jednotky. Vláda záměr schválila.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Tečka za Mynářovou dotační kauzou. Je definitivně bez viny a může se pokusit získat zpět vrácenou dotaci
-
Potraty a ruský oligarcha? Novinářka zjišťuje, proč těhotenské testy vzbudily takový humbuk
-
Můj hlas není tak slyšet. Český sport je plný starých struktur, říká manažerka ženského hokejového týmu
-
‚V Gaze se otevřou pekelné brány.‘ Po útoku Izraele zemřelo podle ministerstva zdravotnictví 330 lidí