S terapeutkou Jitkou Marečkovou: Co znamená krize středního věku a musí si jí projít každý?

10. květen 2023

Hostem herečky Šaldova divadla a jedné z moderátorek pořadu Setkání u mikrofonu Veroniky Korytářové byla liberecká psychoterapeutka Jitka Marečková. Povídaly si mimo jiné o krizi středního věku.

Jitka Marečková přiznala, že slovní spojení krize středního věku ze své terapeutické praxe nezná, ale ví, co se tím myslí. „Já přemýšlím o životě tak, že je to cesta, že někam jdeme, máme před sebou nějaké úkoly, které děláme. Z jednoho období se posouváme do dalšího a ten přesun do další životní fáze, ve které nás čekají zase další úkoly, tak si nepředstavuji, že to jde hladkou křivkou, ale že to jsou schody. A já si myslím, že krize středního věku je další schod,“ nastínila Jitka Marečková.

„A že jsme došli na konec jednoho schodu, ve kterém jsme už nějaké úkoly odvedli a naučili jsme se v tom období nějak být. A teď už nás příroda nebo kdo žene, že je potřeba, abychom zase šli na další schod v tom svém životě. Myslím si, že každý přechod na ten další schod je náročný,“ doplnila liberecká terapeutka. Krize středního věku je podle ní podobně náročný životní předěl jako třeba dětské období vzdoru, nástup do školy nebo třeba puberta. Je to životní fáze, kterou si podle ní nejspíš musí projít každý člověk.

A o čem si ještě Veronika Korytářová s Jitkou Marečkovou povídaly? Třeba o tom, jaký je rozdíl mezi psychologem a psychoterapeutem, jestli existuje něco jako „dobrý“ strach, co je to vlastně štěstí, nebo že je důležité, aby se lidé uměli sami pochválit. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.