Rozsudky došly písemně až po roce, všichni obžalovaní ze zneužití evropských peněz se odvolali

13. listopad 2024 15:00

K Vrchnímu soudu míří rozsáhlá kauza údajného zneužití evropských dotací v Libereckém kraji. Například při stavbě termálních lázní v Chrastavě. Liberecký soud v roce 2023 nepravomocně potrestal 11 lidí včetně několika vrcholných krajských politiků. Všichni odvolali. Proč se případ k odvolacímu soudu dostane až po téměř roce a půl od vynesení rozsudku?

Čtěte také

Tresty od podmíněných až po 6 let vězení uložil v červnu 2023 Krajský soud v Liberci 11 členům údajné organizované skupiny za zneužití evropských dotací. Například při stavbě termálních lázní nedaleko Chrastavy.

Tresty si tehdy vyslechli i vrcholní sociálně-demokratičtí politici jako bývalý europoslanec Robert Dušek a náměstek hejtmana Martin Sepp. Od rozsudku uplynul už téměř rok a půl, teprve v listopadu 2024 míří případ k odvolacímu Vrchnímu soudu.

Nepravomocný rozsudek sice krajský soud vynesl už v červnu 2023, písemně ho ale všichni obžalovaní dostali až v létě 2024. Krajskému soudu trvalo rok, než rozsudky rozeslal. Podle jeho mluvčí Karoliny Francové pro to bylo několik důvodů.

Jedním z nich je fakt, že celý případ je velmi právně složitý a spis má několik desítek tisíc stran. Jde tedy o neobvykle rozsáhlou kauzu. Z toho důvodu taky soudce upřednostnil jiné případy, které jsou naléhavější. Respektive takové, u kterých jsou obžalovaní stíháni vazebně. V této dotační kauze totiž nikdo ve vazbě není.

Rozsudky tak obžalovaní obdrželi v průběhu jednoho roku a teprve následně měli čas na to, aby se případně odvolali. To udělalo všech 11 lidí. A stejně tak se rozhodl i státní zástupce.

Případ se týká evropských projektů z let 2008 až 2012. Kauza je spjatá s už zmíněnou výstavbou termálních lázní v Chrastavě, s rekonstrukcí rozhledny Liberecká výšina a také s opravou hotelu Praha v Jablonci nad Nisou.

Podle soudu obžalovaní na tyto projekty protiprávně získali téměř 200 milionů korun z evropských fondů. Důležitými aktéry celého případu jsou podle soudu společnosti skupiny Imstav a jejich majitel Jan Imlauf, kterého soud také potrestal.

Podle soudce Richarda Skýby šlo o organizovanou skupinu, která dotace neoprávněně získávala pomocí politických představitelů, tedy zmíněných Roberta Duška a Martina Seppa. Ti měli podle spisu dostat od Imlaufa úplatek 12 milionů korun za to, že zajistí lepší hodnocení jeho projektů při žádání o dotaci.

V případu byl původně obžalován i někdejší náměstek primátora Liberce za SOCDEM Ivo Palouš. Ten ale ještě před rozsudkem zemřel.

V červnu 2023 soud nejvyšší trest vyměřil Janu Imlaufovi, a to 6 let vězení. Bývalému europoslanci Duškovi uložil za přijetí úplatku 5letý trest vězení, stejně jako bývalému náměstku hejtmana Seppovi. Nepodmíněné tresty dostali ještě další dva obžalovaní. Zbylé soud potrestal podmínkami a ukládal i peněžité tresty. Obžalovaní vinu od začátku popírají.

Spustit audio

Související