Město Liberec má platit miliony za nedodržení dotačních podmínek při mistrovství světa v lyžování

7. duben 2021 16:19

Za porušení rozpočtové kázně v souvislosti s dotacemi na Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 má Liberec zaplatit přes 17 milionů korun. V částce jsou zahrnuté odvody a penále.

Město Liberec už před časem požádalo Generální finanční ředitelství, aby sankce za nedodržení dotačních podmínek v souvislosti s lyžařským Mistrovstvím světa 2009 prominulo, to ale odmítlo. Včetně penále musí radnice za různá pochybení při přípravě šampionátu zaplatit 17,2 milionu korun.

Město požádá o odklad

Proti tomuto rozhodnutí se sice město odvolat nemůže, chce ale využít ustanovení daňové řádu, jež mu umožňuje podat novou žádost o prominutí. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO). „Abychom mohli nově zdůvodnit i současnou nevalnou finanční situaci města z důvodu covid a tak dále," dodala Loučková Kotasová. Město bude podle ní také žádat o posečkání s úhradou vyměřených odvodů a penále.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se konalo v Liberci v roce 2009 a bylo jednou z největších sportovních akcí v historii státu. Z veřejných zdrojů šly na uspořádání šampionátu a vybudování sportovišť přes 2 miliardy korun. Ze státního rozpočtu to bylo téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů.

Čtěte také

Sankce vyměřená finančním úřadem a potvrzená Generálním finančním ředitelství souvisí s deseti stavebními akcemi převážně na Ještědu, týká se například osvětlení na skokanských můstcích, garáže pro rolby, parkovacího domu či přístupových cest. U některých staveb město nedodrželo technické parametry, například v použitém průměru trubek, rozdílu v délce potrubí či vybudování kratší kanalizační přípojky. Jiný rozměr, něž bylo v žádosti o dotaci uvedeno, mělo dvoupatrové parkoviště, místo na ploše 8000 metrů čtverečních se vybudovalo na 2680 metrech čtverečních. V rozporu s dotačními podmínkami u několika staveb po šampionátu zřídilo město zástavní právo při vydávání dluhopisu.

Pro Liberec to není jediná pokuta v souvislosti s mistrovstvím světa, které se konalo od 18. února do 1. března 2009. Už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,158 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát. S městem vedl sedm řízení i antimonopolní úřad (ÚOHS). Pochybení původně našel v šesti z nich, dohromady šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu těchto pokut zrušil a některé případy vrátil ÚOHS. Podle databáze ČTK na pokutách v řízení s antimonopolním úřadem nakonec Liberec zaplatil 110.000 korun.

Čtěte také

Liberec se soudil i s věřiteli organizačního výboru, který v čele s bývalou lyžařskou reprezentantkou Kateřinou Neumannovou hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Po šampionátu však hlavně kvůli jeho nízké návštěvnosti zůstaly dluhy ve výši 92 milionů. Některé firmy, které nedostaly zaplaceno, dlužné peníze chtěly po Liberci. U soudu ale neuspěly.

autoři: Jana Pšeničková , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související