Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou
Řemeslo žije: Šindelář
Šindelářství, řemeslo, které se u nás provozuje už od středověku, bylo jednu dobu označováno za už vymizelé. My vám ale dokážeme, že šindeláři i v moderní době existují. A mají hodně práce.
Dřevěný šindel se dával na střechy domů a církevních staveb. Za vlády Marie Terezie upadla tato střešní krytina kvůli novým protipožárním předpisům v nemilost. Nahradily ji keramické tašky. Dnes se šindel používá na střechy rekonstruovaných kostelíků, kapliček a dalších památek. A šindelář je řemeslník, který se umí skvěle ohánět pořízem.
Aleš Balák v dílně ve Svijanském Újezdě vyrábí ze smrkového a modřínového dřeva tradiční šindel na střechy památek. Umí to s nástroji jako poříz nebo kozlík, používá ale i cirkulárku a štípačku. Šindel pokládá na střechy historických budov, kostelů a kapliček. Je i na stříšce altánku svaté Barbory u hradu Grabštejn.
Související
-
Rok 2020 očima reportérů Českého rozhlasu Liberec
Ohlédněte se s námi za právě skončeným rokem, jako ho pro vás všech 365 dní zaznamenávali naši reportéři a reportérky. Výběr připravila Ivana Bernáthová.
-
Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy
Tento seriál je věnován lidem, kteří za svou úspěšnou práci, obětavost nebo sportovní výkony obdrželi Poctu hejtmana Libereckého kraje.
-
10 NEJ Libereckého kraje
Vydejte se s námi na nejzajímavější místa našeho kraje a oslavte tak s námi jeho 20. narozeniny.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.