Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou

Řemeslo žije: Šindelář

Šindelářství, řemeslo, které se u nás provozuje už od středověku, bylo jednu dobu označováno za už vymizelé. My vám ale dokážeme, že šindeláři i v moderní době existují. A mají hodně práce.

Dřevěný šindel se dával na střechy domů a církevních staveb. Za vlády Marie Terezie upadla tato střešní krytina kvůli novým protipožárním předpisům v nemilost. Nahradily ji keramické tašky. Dnes se šindel používá na střechy rekonstruovaných kostelíků, kapliček a dalších památek. A šindelář je řemeslník, který se umí skvěle ohánět pořízem.

Altánek svaté Barbory má novou šindelovou střechu

Aleš Balák v dílně ve Svijanském Újezdě vyrábí ze smrkového a modřínového dřeva tradiční šindel na střechy památek. Umí to s nástroji jako poříz nebo kozlík, používá ale i cirkulárku a štípačku. Šindel pokládá na střechy historických budov, kostelů a kapliček. Je i na stříšce altánku svaté Barbory u hradu Grabštejn.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.