Psi pomáhají pacientům v českolipské nemocnici

16. říjen 2017
Canisterapie v českolipské nemocnici dokáže pacientům i "vykouzlit" úsměv na rtech

Pacienti oddělní lůžek následné péče českolipské nemocnice se můžou pomazlit se psy. Oddělení totiž po prázdninách opět zprostředkovává canisterapii.

Podstatou canisterapie je léčebný kontakt mezi psem a člověkem. Kromě toho tuto metodu využívají jako podpůrnou zážitkovou léčbu. Všeobecně pomáhá pacientům po mozkových příhodách nebo pacientům se svalovými křečemi.

„Naháče jsme zvolili, protože jsou vhodní i pro alergiky, mají úžasnou povahu, jsou kontaktní,“ říká Miluše Křupalová, která na canisterapii v českolipské nemocnici dohlíží.

U lidí, kteří se canisterapie aktivně účastní, je vidět okamžitý progres – alespoň co se týče zážitků. „Na první pohled vidíte, že člověk reaguje, usměje se, má snahu pejska pohladit. U vytipovaných lidí dojde ke zlepšení dýchání a třeba i nepohyblivý člověk mimoděk udělá pohyb, který by sám neočekával,“ popisuje zdravotní sestra Lenka Caklová.

Pacienti oddělení LDN a sociálních lůžek mají možnost se v českolipské nemocnici se psy na canisterapii setkat dvakrát do měsíce.

Canisterapie v České Lípě