Pro Čechy, kteří pracují v zahraničí, platí nově přísnější pravidla. Zdravotníci dostali výjimku

26. březen 2020 14:30

Zaměstnanci jiných profesí musejí od 26. března zůstat za hranicemi nejméně 21 dní a po návratu je čeká 14 denní karanténa.

Čtěte také

Na hranicích s Německem od 26. března 2020 platí nová vládní nařízení pro takzvané pendlery, tedy pracovníky, kteří jezdí do sousední země za prací. Nově v ní musejí 3 týdny bydlet. Jakmile překročí hranice zpátky, čeká je karanténa. Výjimku ale mají zdravotníci nebo sociální pracovníci.

Nová pravidla

Lidé, kteří mají potvrzení o tom, že v Německu pracují, mohli doteď jezdit denně tam a zpět, to už nejde. Musejí si najít v Německu ubytování a nemohou odjet na dobu kratší než 3 týdny. Až po té době mohou překročit hranice zpět do Česka, ale potom zase hned vyjet za prací nemohou, protože musejí nastoupit povinnou 14denní karanténu. Vláda tak chce zamezit dalšímu šíření koronaviru. Výjimku mají 2 skupiny; první jsou zdravotníci: lékaři, sestřičky, záchranáři a sociální pracovníci. Druhou skupinou jsou řidiči kamionů.

Zdravotníci jsou rádi

Pracovníci zdravotnických profesí na výjimku reagují pozitivně; byli to právě lékaři pracující v Sasku, kteří se snažili přes politiky spojit s německou vládou, a prosby, aby byl umožněn jejich volný pohyb, se dostaly až ke kancléřce Angele Merkelové. Naše redaktorka osobně mluvila s lékařkou Zuzanou Čížkovou z Liberce, která je internistka a v Žitavě pracuje jako praktik ve své ordinaci. Ta výjimku pro zdravotníky velmi vítá. Podle ní pacienti na německé straně české lékaře potřebují. Ostatně je jich tam podle ní celá řada.

Konkrétně jí by nové nařízení bez výjimky pro zdravotníky udělalo velké starosti. Její manžel je lékař v liberecké nemocnici a mají dvě malé děti. Pokud by musela zůstat v Německu, o lékaře by na 3 týdny přišla i nemocnice v Liberci, její manžel by musel zůstat doma s dětmi. Kdyby lékaři jezdit nemohli, byl by to podle Zuzany Čížkové i problém pro samotné nemocnice, ale byly by komplikace i v péči o seniory, o které se starají české sestřičky, a také pro akutní péči, protože do Německa dojíždí mnoho specialistů.

Doprava na hranicích

Na česko-saské hranici zatím nové vládní nařízení problémy s dopravou nezpůsobilo. S odvoláním na německou policii to uvedla německá agentura DPA. A stejné informace jsme dostali i od české policie. Mluvčí Vojtěch Robovský z krajského ředitelství v Liberci popsal situaci na hraničním přechodu v Petrovicích na Liberecku jako klidnou. Nikdo, kdo za hranice nesmí, se vstupu nedožadoval a kolony se netvořily.

autor: sas
Spustit audio

Související