Liberecké firmy budou vyrábět nanofiltry do textilních roušek pro celou republiku

25. březen 2020 15:34

Filtry zvýší účinnost roušek na úroveň respirátorů FFP2. Podle hejtmana Martina Půty z SLK budou zásobovat policisty a hasiče nejen v Libereckém kraji, ale po celé zemi.

Testovací provoz ve středu 25. března ukázal, že firmy Elmarco a Drylock jich jsou denně schopny vyrobit až 100.000 kusů. První filtry by měly dodat už ve čtvrtek 26. března.

Čtěte také

Nanomateriál vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci, kde z něj také už více než týden šijí roušky a dodávají ho i do dalších dílen. Produkce na univerzitě, kde materiál zajišťují prototypy strojů, je ale omezená. Už v závěru minulého týdne proto hejtman oslovil další firmy v kraji, které jsou schopny materiál dodávat a případně dál zpracovávat. Vyrábět materiál potřebný pro filtry tedy bude mimo jiné liberecká společnost Elmarco, která dodává stroje na výrobu nanotextilií. Filtry z nich budou dělat ve firmě Drylock v Hrádku nad Nisou, kde běžně vyrábějí dětské pleny a hygienické potřeby. "Vyšli nám vstříc a jeden ze strojů operativně přestavěli na výrobu filtrů, umí vyrobit 200 kusů za minutu, ale máme problém, že materiálu je jen omezené množství," řekl Půta.

Výrobci se hledají dál

Kraj hledá další výrobce, kteří by nanomateriál pro filtry mohli dodávat. Zatím není možné vyrábět víc než 100.000 denně. Výrobu financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu. Nejprve bude podle Půty filtry zásobovat složky integrovaného záchranného systému v celém Česku. „Policie jich potřebuje 100.000 na měsíc, hasiči ještě o něco víc," řekl hejtman. Pak chce nastavit systém zásobování prostřednictvím krizových štábů v obcích. „Tak, aby dokázaly ty roušky dostat do obchodů, do lékáren a na další místa, kde musí být lidé v pravidelném každodenním provozu," dodal.

Lidé, šijte!

Kdy se dostane i na další lidi, zatím hejtman Martin Půta nedokázal slíbit. Veřejnost ale vyzval, aby dál šila plátěné roušky a pokud možno s kapsou, kam bude možné filtr v budoucnu vložit. Předpokládá, že při masové výrobě by se cena filtru včetně zabalení měla dostat pod deset korun.

Návod na textilní roušku s kapsou najdou lidé třeba na stránkách liberecké univerzity.

Návod na ušití textilní roušky s kapsou s možností vložení nanofiltru zvěřejnila také turnovská nemocnice:

Další návod najdete ve videu Technické univerzity Liberec:

A přidáváme ještě jeden:

autor: reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související