Pokuta pro Liberecký kraj: Podle SÚKL chyboval při distribuci nanofiltrů do ochranných roušek

20. duben 2021 10:11

Státní ústav pro kontrolu léčiv udělil Libereckému kraji pokutu 50 tisíc korun. Kraj se podle něj dopustil na jaře 2020 přestupku, když distribuoval nanofiltry do ochranných roušek. Podle verdiktu ústavu chyboval Liberecký kraj hned dvakrát. Více informací zjišťovala redaktorka Šárka Škapiková.

Liberecký kraj dostal pokutu od Státního ústavu pro kontrolu léčiv kvůli nedostatečným informacím na obalu nanomateriálu, na obalu podle ústavu chyběla informace, že jde o výrobek k jednorázovému použití. Za druhé mu SÚKL vyčítá, že nenechal materiál řádně otestovat.

Čtěte také

Ani jeden argument ale není podle hejtmana Martina Půty ze Starostů pro Liberecký kraj přesný. Že jsou nanofiltry jednorázové, označoval piktogram na obalu a materiál testovaný byl; ovšem ne jako celek, ale každý komponent zvlášť. Filtry se skládaly z nanopříze vyrobené na Technické univerzitě v Liberci a také z krycího povrchu vyrobeného v hrádeckém Drylocku, oba tyto materiály se testovaly. „Žádná kapacita laboratoří na provedení toho testování v loňském roce nebyla k dispozici. Navíc oba ty materiály takové testování k dispozici měly. My tu pokutu rozporovat nebudeme,“ uvedl k tomu hejtman.

Pokuta ve výši 50 zisíc korun je nejnižší možná pokuta, kterou může ústav za přestupek udělit. I to je podle vedení kraje důvodem, proč se nebude proti rozhodnutí podávat žádný rozpor a pokutu zaplatí.

Liberecký kraj v první vlně epidemie vyrobil přes dva miliony kusů ochranných nanofiltrů do roušek, které se distribuovaly především do první linie. Kraj se snažil rychle pomoci především lidem, kteří se mohli s covidem potkat při své práci, tedy hlavně lékařům a zdravotníkům, záchranářům, hasičům a policistům. Nanofiltry se rozvážely také do domovů pro seniory a do organizací sociálních služeb.

Čtěte také

V první vlně epidemie se snažily zapojit nejen instituce, jako Technická univerzita, ale na výrobě a rozvozu ochranného materiálu se podílely i místní firmy. Ať už hrádecká společnost Drylock, která běžně vyrábí především dětské plenky, nebo jablonecká firma Malina Safety, která vyrábí ochranné obleky pro lidi pracující v náročném prostředí; svoji pomoc při výrobě ochranných masek a komponentů do nich nabízely i větší podniky, třeba závod A. Raymond v Jablonci nad Nisou. A například škola v Hrádku nad Nisou vyráběla komponenty do plastových ochranných masek na 3D tiskárně přímo ve školní laboratoři.

Spustit audio

Související