Po loňské nákaze moru včelího plodu je čas na kontrolu. Včelaři musí poslat vzorky z úlů veterinářům

Včelaři na Jilemnicku, kteří mají včelstva v ochranných pásmech kolem ohnisek nebezpečné nákazy, moru včelího plodu, musí veterinářům do poloviny února povinně odevzdat vzorky ze všech včelích úlů k laboratorní kontrole.

Čtěte také

Na Jilemnicku platí na sedmi místech mimořádná opatření kvůli loňské nákaze moru včelího plodu. Státní veterinární správa připomíná včelařům, aby nejpozději do 15. února odevzdali na semilské pracoviště veterinářů vzorky včelstev ze všech svých stanovišť, jinak jim hrozí pokuta. Laboratorní vyšetření má potvrdit, zda jsou jejich včely zdravé.

Veterinární opatření platí v Jilemnici, v Horních a Dolních Štěpanicích, v Horní Branné, Hrabačově, Mrklově a ve Valteřicích v Krkonoších. „Tyto případy se vyskytly zhruba v půlce roku 2021, takže ta mimořádná veterinární opatření budou trvat do května až července roku 2022. Můžeme říct, že počet ohnisek, které jsme řešily, byl o něco menší, než v roce 202,“ upřesnil ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Roman Šebesta.

Redaktorka Ivana Bernáthová navštívila pana Jiřího, včelaře z Víchové. Co všechno musel po hnilobě včelího plodu udělat? Jak nákazu včelstev zjistil? A jaká opatření musí včelaři v ochranných pásmech dodržovat? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová