Písmáci z Podještědí v rozhlasové četbě Českého rozhlasu Liberec
Českodubsko je krajinou svérázných lidí, nářečí i tradic. Dodnes jsou zde živé, a to i díky zdejšímu folklornímu souboru Horačky, a spolku Dubáci, který pečuje o obnovu kulturních památek a místních zvyků. Předseda spolku, Jan Havelka v těchto dnech představuje knihu o obcích na Českodubsku „Příběh podještědské obce I", jejíž součástí jsou i výpovědi zdejších pamětníků.
Osobité zachycení poměrů na Českodubsku období přelomu 19. a 20. století vychází z autentických deníkových záznamů a vzpomínek ještědských písmáků kováře a podkováře Josefa Mizery a čeledína Macha, obou rodáků z obce Trávníček. Část textu se stala námětem rozhlasové četby.
Díky rozhlasové adaptaci Jana Havelky v režii Michala Bureše jste si je měli možnost poslechnout v šestidílné rozhlasové četbě, která byla součástí cyklu krajinou příběhů v pravidelném kulturním magazínu Českého rozhlasu Liberec Kultura pod Ještědem, a nyní Vám je nabízíme k poslechu i prostřednictvím webu Českého rozhlasu Liberec.
První díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Druhý díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Třetí díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Čtvrtý díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Pátý díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Šestý díl rozhlasové četby Písmáci z Podještědí si můžete přehrát zde:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.