Píčův statek – magické místo v Českém ráji. Znáte ho?

16. říjen 2017
Koktejl
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Píčův statek v západní části Českého ráje není turisty příliš známý. Má svůj příběh, historii a dnes i magickou atmosféru

Jednou z nejtajemnějších a nejméně známých zřícenin Českého ráje je Píčův statek. Ještě nedávno jedno z největších hospodářství široko daleko.

Bývala to samota na okraji půvabné náhorní plošiny a dohled od Drábských světniček. První zmínka o místě je z roku 1554. Začátkem 18. století zde končí vláda rodu Komárků, který neměl právoplatného dědice.

Na Píčův statek údajně jezdili i Valdštejnové

TIP: Kdybyste se na ruiny Píčova statku chtěli podívat, vydejte se do západní části Českého ráje, k Drábským světničkám. Statek najdete na červeně značené turistické trase směrem do Valečova.

A roku 1716 se na statek přiženil Jan Píč. Za něj statek začal vzkvétat a rod Píčů tu na polích, loukách a v lesích o rozloze 25 jiter dobře hospodařil celé čtvrt tisíciletí. Proslulý byl zvláště jeho chov koní, o kterých se říkalo, že by zlaté podkovy mohli nosit. A tradovalo se, že si sem chodívala koně vybírat i hrabata Valdštejnové z Mnichova Hradiště.

Posledním velkým hospodářem na statku byl Václav Píč, otec šesti dětí, který zemřel v roce 1946 a od té doby žila ve statku jen vdova po Václavu Píčovi se synem Vladimírem. V 50. letech byli označení za kulaky a roku 1952 Vladimíra odvedla v řetězech státní bezpečnost.

Zadní část a chlév, kde kdysi stávali koně

Vdově Píčové se ale podařilo utéct, našli ji na cestě vysílenou a promrzlou a dopravili k její dceři, u které strávila poslední tři roky svého života.

Statek byl vykraden a zůstal opuštěný. Zub času a nenechavci na něm zle zapracovali. Přesto však dodnes klenutá brána a mohutné zdi připomínají dávnou slávu tohoto místa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...