Park miniatur v polských Kowarech je k českým turistům vstřícný. Modely památek jim představí krajanky
I když většinou nemáme problém porozumět polštině, obzvláště v obchodech, prohlídka turistických cílů v rodném jazyce je českými turisty vítaná. Dopřát si ji mohou například v parku miniatur v Kowarech v podhůří polských Krkonoš.
Tam letošní léto provázejí i dvě Češky, Anna Vávrová z Roztok u Jilemnice a její spolužačka Barbora Brzoňová. Provázejí v češtině, protože tuzemských turistů tam může být poidle jejich odhadu dobrá polovina.
Mezi miniaturami je totiž i několik českých památek, například radnice z Hostinného, nebo zámky z Jilemnice, Vrchlabí nebo Frýdlantu. Ten je dokonce druhým největším modelem v parku. Stojí tam i miniatura Sněžky.
„Naší hlavní náplní jsou naši čeští hosté, ale pokud máme chvilku času, tak tady opečováváme náš park, například otrháváme nějaké rostliny. Je tady spoustu mladých lidí, což je strašně fajn, že máme krásný kolektiv. Jsou strašně hodní, snaží se mluvit i česky. Někdy to bývá i vtipné, baví mě to,“ pochvalovala si brigádu Anna Vávrová.
Výklad českých průvodkyň si pochvalovali i oslovení Češi, kteří se přijeli na miniatury v polském Podkrkonoší podívat. To je ostatně i cílem majitele parku Mariana Piaseckého, který mimo jiné uvedl, že dlouhodobě spolupracuje se školami v Lomnici nad Popelkou a v Kopidlně, a je rád, že díky tomu může poskytnout českým turistům v češtině.
Související
-
Kapli svaté Alžběty požehnal kardinál Duka. Na její záchraně se podílela i řada dobrovolníků
V Harrachově skončila po čtyřech letech záchrana kaple svaté Alžběty. Na začátku 20. století ji nechal postavit hrabě Jan Nepomuk Harrach pro zaměstnance svých skláren.
-
Prázdninový víkend v saském Budyšíně: Muzeum hořčice, výhledy ze 17 věží a podzemní vězení
Budyšín, město věží a lahodné hořčice, nabízí mnoho architektonických skvostů, magických výhledů a originálních pochoutek. Navštívila ho i redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Jak šel čas s Vodním hradem Lipý? Odpoví mobilní aplikace
Na Vodním hradě Lipý v České Lípě lze nově cestovat časem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka