Prázdninový víkend v saském Budyšíně: Muzeum hořčice, výhledy ze 17 věží a podzemní vězení

19. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Budyšínská radnice | Foto: Ivana Bernáthová, Český rozhlas

Nechte se zlákat na výlet do Budyšína

Řada Čechů v létě míří do saského Budyšína. Je to město věží a lahodné hořčice, které nabízí mnoho architektonických skvostů, magických výhledů a spoustu originálních pochoutek. Navštívila ho i redaktorka Ivana Bernáthová.

Budyšín byl na začátku 13. století za krále Přemysla Otakara I. součástí českého království. Město vzdálené jen 20 kilometrů od Šluknovského výběžku je historickým centrem Lužických Srbů, nejmenšího slovanského národa, který se v Lužici ocitnul po stěhování národů někdy v 6. století.

Právě Srbové vybudovali v desátém století na skalnatém ostrohu nad řekou Sprévou město, které v současnosti patří k nejkrásnějším historickým městům celého Německa. Oba národy žily vedle sebe po dlouhá staletí. Dnes je německý živel dominantní a všichni Srbové mluví německy.

I tak v Budyšíně zůstala zachována srbština ve dvoujazyčných názvech ulic i v řeči mnoha tamních obyvatel, stejně, jako se stále dodržuje spousta kulturních i společenských zvyků a tradic, které obohacují kulturní program města.

Jak informuje pracovnice budyšínského městského úřadu Kristin Gabelová, město má celkem 17 věží: „Máme tu celkem sedm nádherných kostelů. Obdivovat můžete i Šulerskou věž z konce 15. století nebo Mlýnskou baštu, čtyřpodlažní kulatou věž, která získala jméno podle nedalekého radního mlýna. Zajít lze i k staré vodárně postavené v 16. století, která díky důmyslnému mechanismu čerpala vodu ze Sprévy a rozváděla ji po městě.“

Čeští turisté mohou při prohlídce města využít novou aplikaci, která vypráví o budyšínských pamětihodnostech v češtině. „Aplikaci Smart Guide si lze stáhnout do chytrého mobilu a najít si tam město Budyšín, německy Bautzen. Když se zastavíte u zajímavé památky, aplikace vám o ní řekne spoustu zajímavostí, " zdůrazňuje Lenka Vrátná z Liberce.

Digitální průvodce turisty zavede například do Muzea hořčice. V Budyšíně se jich vyrábí mnoho druhů, třeba s příchutí česneku, piva, vína, nebo pomeranče. V muzeu se dozvíte, jak a v čem se slavná budyšínská hořčice vyrábí a jak se servíruje. V budyšínské hořčičné restauraci pak nabízejí mnoho pikantních jídel s hořčicí, včetně zmrzliny.

Kalorické jídlo mohou turisté spálit výstupem na nejvyšší budyšínskou věž gotického chrámu svatého Petra ve výšce 84 metrů, ze které je nádherný výhled na krajinu hornolužických rybníků a vřesovišť. A jedna zajímavost: V 16. století byl chrám rozdělen na dvě části; první sloužila katolíkům, druhá protestantům a obě církve se o kostel mírumilovně dělily několik staletí.

Zajímavé je i budyšínské podzemí, v němž byla v minulosti věznice a řada tajuplných zákoutí. Na nedalekém hradě Ortenburg je k vidění i Srbské muzeum. Připomíná tradice Lužických Srbů a hraje se v něm německo-srbské lidové divadlo.

Související