Ornitolog Martin Pudil: Čápi nejsou věrni jeden druhému, to je omyl. Vracejí se na „svůj“ komín
S ornitologem ze Severočeského muzea v Liberci Martinem Pudilem si Pavel Kudrna povídal nejen o tom, jak dopadlo zimní sčítání ptactva v rámci akce Ptačí hodinka, jaká byla pro ptactvo letošní zima, a kteří ptáci se v tomto období vrací z teplých krajin.
Spousta ptáků letos asi doplatila na to, že zima byla ze začátku mírná a neodletěli…
Martin Pudil, ornitolog
Jaká byla letošní zima pro ptactvo? Jak dopadlo zimní sčítání ptáků, které druhy jsou u nás v zimě nejvíc vidět? Perou se ptáci, a kteří a proč? Pamatují si ptáci, kam se mají vrátit? Může si volně žijící pták zvyknout na přítomnost lidí? Kdo je v přírodě ptačím „uklízečem“? Ubývá ptákům přirozená potrava? Můžeme ptákům pomoct tím, že jim připravíme krmítka a co do nich nejlépe dát? A žere opravdu čáp žáby? Poslechněte si rozhovor.
Související
-
Krmit v zimě ptáčky? Určitě ano, ale čím?
Naše redaktorka si do své kuchyně pozvala odborníka a společně vyzkoušeli několik „ptačích“ receptů.
-
Sčítali jste o víkendu ptáky? Své záznamy můžete ornitologům poslat do půlky ledna
Sýkora koňadra a vrabec polní i domácí - tito ptáci patrně obsadí první příčky v pomyslné soutěži o nejčastěji sledovaného opeřence. Ve skutečnosti ale nejde o soutěž...
-
Z Afriky zpátky na sever Čech. Návrat ptáků řídí jejich biologické hodiny
Na sever Čech přilétají zpět ptáci z teplých krajin. Před zimou odletěli na zimoviště v jižní Evropě, na Balkáně a v Africe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.