Sčítali jste o víkendu ptáky? Své záznamy můžete ornitologům poslat do půlky ledna
Sýkora koňadra a vrabec polní i domácí - tito ptáci patrně obsadí první tři příčky v pomyslné soutěži o nejčastěji sledovaného opeřence takzvané Ptačí hodinky. Ve skutečnosti nejde o soutěž, ale seriózní vědecký výzkum České společnosti ornitologické.
Víc než 20 000 dobrovolníků sčítalo v Česku od 8. do 10 ledna ptáky nejen na krmítkách. Třetí ročník takzvané Ptačí hodinky pořádala Česká společnost ornitologická. Veřejný výzkum má ukázat, co při zimování ptáků ovlivňuje jejich výskyt a chování. Lidé pomáhali ornitologům s pozorováním ptactva i v Libereckém kraji, naše reportérka byla při tom, poslechněte si reportáž.
Do třetího ročníku zimního sčítání ptáků se zapojilo na 20 000 dobrovolníků. Přesné statistiky ze sčítání ornitologická společnost zveřejní během února. Z průběžných výsledků zatím vyplývá, že nejčastěji pozorovaným ptákem byla letos, stejně jako loni, sýkora koňadra. Lidé také během hodiny, kdy měli opeřence na krmítkách sledovat, často viděli vrabce polní a vrabce domácí. Svá sledování můžete České společnosti ornitologické na její webové stránky nahlásit až do 15. ledna.
Další sčítání ptáků bude až zase za rok, do té doby můžete ptáky lákat třeba do plného krmítka. Nasypat jim podle ornitologů můžete třeba slunečnici, nebo nabídnout rozpůlená jablka.
Související
-
Krmit v zimě ptáčky? Určitě ano, ale čím?
Naše redaktorka si do své kuchyně pozvala odborníka a společně vyzkoušeli několik „ptačích“ receptů.
-
Česko sčítá ptáky u krmítek. Údaje pomohou zmapovat stavy ptactva v zimě
Lidé v celém Česku historicky poprvé sčítají ptáky u krmítek. Získané výsledky pomohou ornitologům zjistit, jak se v zimě mění stavy ptačích populací.
-
Krmelec není popelnice: Citrusy ani cukroví do nich nepatří, kaštany hoďte na zem, zvěř si je najde
Redaktor Jaroslav Hoření se vydal ke krmelci, aby zjistil, co do něj na procházkách lesem můžeme dávat, a co v žádném případě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.