Od 30. let minulého století po současnost. Historie trampingu v Jizerkách na jednom místě

18. říjen 2024

Možnost posedět si u stanu s kytarou nebo si prohlédnout legendární vlajku Rykatada nabízí nová výstava Severočeského muzea v Liberci. Mapuje historii trampingu v Jizerských horách.

Kajtra je kytara, bagr je lžíce. To je nepatrný výčet z trampského slovníku, který vítá návštěvníky libereckého Severočeského muzea na výstavě s názvem Svoboda, romantika, kamarádství - 90 let trampingu v Jizerských horách.

Výstava představuje trampské hnutí v Jizerských horách od průkopníků ve 30. letech 20. století až po současnost. K vidění jsou třeba fotografie, kroniky trampských osad, ale také unikátní exponáty zapůjčené samotnými trampy.

Podle kurátorky výstavy Jany Rous Stěhulkové má tramping v Česku více než stoletou tradici. Do Jizerských hor se ale dostal později s nově příchozími trampy z okolí Prahy. „Místní trempové, kteří dosud jezdili spíš do oblasti Kamenice nebo Českého ráje, se rozhodli, že si osadu vystaví v Jizerských horách. Severní Ryves v roce 1934,“ přibližuje.

Výstavu si v muzeu prohlédl redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.