Očima veterána: Povídání nad knihou Vzpomínky na válku v „Jugošce” vojenského psychologa Josefa Faláře
Podplukovník ve výslužbě Josef Falář je jedním z veteránů první jugoslávské války. V roce 1993 vyjel s českým kontingentem plnit úkoly mise Organizace spojených národů v jednotkách UNPROFOR jako vojenský psycholog. Na svou roční službu u modrých přileb vzpomíná ve své nové knize.
Byli jsme tam proto, aby se svět, když už není rájem, nestal peklem...
Josef Falář, veterán války v Jugoslávii
Celoživotní zkušenosti sportovního a vojenského psychologa uplatnil Josef Falář na závěr své kariéry v „ostrých” podmínkách války. České jednotky byly umístěny na horké půdě neuznané republiky Srbská Krajina mezi znesvářenými stranami jugoslávského konfliktu, Chorvaty a bosenskými Srby. Josef Falář svou životní zkušenost s válkou zachycuje v právě vyšlé knize s názvem Vzpomínky na válku v „Jugošce” - V mírové misi UNPROFOR.
Čtěte také
Knižní text tvoří převážně vlastní vzpomínky autora, obsahující jak humorné momenty připomínající scény ze seriálu MASH, tak drastické zážitky z války. Nechybí ani popis život ohrožujících situací, do kterých se Josef Falář ve službě českého kontingentu dostal; například když se ocitl pod minometnou palbou, nebo když byli ostřelováni znesvářenými stranami konfliktu.
Jeho vyprávění nad knihou zachytil redaktor David Hamr.
Související
-
U zkoušek jsem vyrobil takovou součástku, že si mysleli, že jsem ji ukradl, říká hodinář Tázlar
Příští rok Ladislav Tázlar oslaví devadesátiny, ale ještě nedávno hrával tenis. Ve Vizitce mluvil o tom, jak slušně rozjetou kariéru houslisty vyměnil za hodinářskou práci.
-
Původní litografie je taková šťavnatá, to jsem chtěl dosáhnout, přiznává autor mince Jana Saudka
29. června v České mincovně v Jablonci nad Nisou razili další pamětní medaile. Tentokrát jako hold jednomu z našich nejznámějších uměleckých fotografů - Janu Saudkovi.
-
Když v muzeu změníte kulisy, lidi jsou z toho nervózní, říká ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek
Líbí se mu stará auta, naopak nesnáší muzejní parazitování na nástrojích lidského utrpení. Své nápady označuje jako punkerské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.