Obora Židlov je až do konce dubna nepřístupná veřejnosti. Je to kvůli ochraně zvěře

Do obory Židlov se kvůli ochraně zvěře nesmí, na detaily se Jaroslav Hoření zeptal správce obory Miloslava Zikmunda
Obora Židlov v bývalém vojenském prostoru Ralsko, která je druhou největší oborou v České republice, letos slaví čtvrtstoletí od dokončení. Od 1. března až do konce dubna do ní platí zákaz vstupu. Je to kvůli ochraně zvěře.
„Končí zimní období, kdy především jelení zvěř už nemá zásobní látky, které si nastřádala na podzim. A vzhledem k těžší množnosti při získávání potravy navštěvuje krmeliště, kde jim předkládáme kvalitní krmení. Ale pokud jsou tam opakovaně rušeni, tak spotřebovávají energii, kterou potřebují k překlenutí zimního období, toho období nouze. Takže se může stát, že pokud budou rušeni často, tak může docházet k úhynům,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů obory Miloslav Zikmund.
Oslabení vysoké zvěře v zimě podle něj také může vést k oslabení další generace, protože by se kvůli špatnému zdravotnímu stavu mohla na jaře rodit slabá mláďata.
Krmení zvěře v oboře
„V podzimním období jim překládáme krmení, které je bohaté na energii, aby dohnali ztrátu energie během říje, aby se vytvořily zásobní látky. Potom během zimního období, vlastně Vánoce až začátek února, jim překládáme pouze seno a senáž, protože jejich žaludky nejsou uzpůsobeny na to, aby přijímaly nějaké energeticky bohaté krmení. A 1. února začínáme přikrmovat zase bílkovinovou stravou, která je důležitá pro rozvoj plodu a pro nasazení dalšího kvalitního paroží u samců,“ přiblížil Zikmund. V oboře žije víc než 1000 kusů vysoké zvěře a více než 40hlavé stádo zubra evropského.
Jak se liší strava vysoké a zubrů
„Teoreticky by se lišit mohlo, protože zubři úplně to jadrné krmivo nepotřebují, ten energetický výdej není takový jako u jelenů. A tady zvěř chováme pohromadě, takže určitě nepředkládáme každému druhu jiný druh krmení,“ doplnil Miroslav Zikmund.
Zvěř se nebojí zvuku motoru
„Zvěř si zvykla na to, že když tam jede traktor a slyší ten vůz, jak tam míchá krmení, tak oni to mají spojené s tím, že bude hostina. Takže už na to čekají. Samozřejmě ta zvěř je normálně plachá, divoká, ale oni to mají spojené s tím, že ty stroje jim přináší nějakou potravu,“ poukázal Miroslav Zikmund na fakt, že auto zvěř nevyplaší, lidé ale ano.
Související
-
CHKO Český ráj slaví 70 let. Je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí u nás
Zajímavé skalní útvary, orchideje a sokol skalní. To jsou klenoty Českého ráje, který je nejstarší chráněnou oblastí na území České republiky.
-
Veterináři volají po větším odstřelu černé zvěře kvůli africkému moru prasat
Krajská veterinární správa chce apelovat na uživatele honiteb v takzvané bílé zóně, aby zintenzivnili odlovy divočáků kvůli africkém moru prasat.
-
Zubří stádo v oboře Židlov má novou krev. Přibyli dva býci z Milovic, zatím se moc neukazují
Zubři v České republice prožívají stěhovací „akci kulový blesk“. Jednotlivé chovy si mění zubří býky a krávy. Zapojená je i obora Židlov na Českolipsku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Generátor náhodných čísel, chorá logika nebo poctivý výpočet? A jak americká cla dopadnou na Česko
-
Šachy v diplomacii. Velvyslancem bude Pavlův klíčový úředník, naopak končí bývalý Zemanův poradce
-
Doběhla sama sebe. Le Penová se přesto může stát prezidentkou, plán B nemá
-
Bolí darování kostní dřeně? A proč ji nemohou darovat lidé starší 55 let?