CHKO Český ráj slaví 70 let. Je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí u nás

1. březen 2025 08:08

Největší audioportál na českém internetu

Český ráj | Foto: Václav Bacovský

CHKO Český ráj existuje už 70 let. Území je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku

Zajímavé skalní útvary, orchideje a sokol skalní. To jsou klenoty Českého ráje, který je nejstarší chráněnou oblastí na území České republiky. Vyhlášena byla před sedmdesáti lety.

„Mezi Turnovem, Sobotkou, Mnichovým Hradištěm, takže tam bylo Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály, Trosky, Apolena, údolí Plakánek. A už tehdy bylo zřejmé, že krajina, která by si zasloužila chránit, je mnohem větší,“ přiblížil vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj Lukáš Bílek, které území získalo před sedmdesáti lety ochranu jako první.

Vznik a rozšíření CHKO Český ráj

Hlavním iniciátorem, který se zasloužil o vymezení chráněného území, byl lékař a fotograf Jiří Šolc z Turnova. Oblast se od té doby zdvojnásobila. „Tehdy ministerstvo kultury zřídilo chráněnou krajinnou oblast, bylo to na ploše 92 kilometrů čtverečních. V podstatě to odpovídá dnešní střední části. Dneska je CHKO rozdělená do třech segmentů a po rozšíření v roce 2002 má necelých 182 kilometrů,“ popsal rozšíření chráněného území Bílek.

Chráněná krajinná oblast Český ráj je charakteristická především skalními útvary, kde žije řada ohrožených živočichů. „Po letech, kdy se nám v podstatě podařilo vyhubit sokola na našem území, tak přestože ten sokol prolétající mezi věžemi Trosek je ve znaku CHKO a roky tu nebyl, tak v posledních letech se sem vrací,“ sdělil Lukáš Bílek.

Co řeší Správa CHKO Český ráj

„Ta státní správa, kde vydáváme výjimky, stanoviska, rozhodnutí k různým činnostem, ke stavbám, k ochraně zvláště chráněných druhů, případně k různým hromadným sportovním akcím, vyjadřujeme se i k lesním hospodářským plánům,“ popsala agendu správy CHKO zástupkyně vedoucího Radka Tomášková.

Úřednická práce podle ní převládá, ale do terénu se ochránci přírody dostanou také. V současné době se zaměřují především na mokřady a obnovu vodních toků nebo sázení rozmanitých stromořadí.

Související