Zubří stádo v oboře Židlov má novou krev. Přibyli dva býci z Milovic, zatím se moc neukazují
Zubři v České republice prožívají stěhovací „akci kulový blesk“. Jednotlivé chovy si mění zubří býky a krávy a na Lipně vzniká nové stádo. A zapojený je i chov zubrů v 3 800 hektarů veliké oboře Židlov na Českolipsku.
Zubří stádo v oboře Židlov má novou krev v podobě dvou býků z Milovic, a dvě tamní zubří dámy odcestovaly na Lipno. I když se více než 40hlavé v stádo zubrů evropského zdá být velké, najít ho na rozlehlé ploše obory není jen tak.
Redaktor Jaroslav Hoření se šéfmyslivcem mimoňské divize Vojenských lesů a statků Miloslavem Zikmundem objeli velikou část obory a navštívili v podstatě všechna krmeliště, kde se pravidelně přikrmuje, a zubra nepotkali. „Teď zrovna je období, kdy už začíná rašit tráva a zubr má možnost přirozené potravy. Takže ke krmelišti přijde, zobne si tam trošičku, ale pak se jde někam pást,“ vysvětlil Miloslav Zikmund.
Stádo má za sebou také poněkud stresující zážitek, kdy myslivci odchytávali dvě samice. „Naštěstí jsme to stádo potkali. Chovatelé si pro ně přijeli z Lipna, takže organizačně to bylo dost náročné. Museli jsme pozvat veterináře, protože zvířata se musela uspat, museli jsme mít dostatečně posíleno i personálně, abychom krávy naložili,“ popisuje.
Podle něj je standardní váha zubří samice kolem 300 kilo, dospělí samci pak váží až tunu. Odchytávané samice byly ale menší, podle odhadu kolem 250 až 300 kilo. A do obory na oplátku přibyli býci z Milovic.
Proč je důležité vyměňovat zvířata mezi stády? A jak probíhá začleňování nových kusů do stád, hlavně u zubrů, kde je matriarchát? Poslechněte si reportáž.
Související
-
V Přírodní rezervaci Milovice můžete z jednoho místa pozorovat zubry, divoké koně a pratury
V Milovicích se můžete vrátit do dob pravěkých lovců. Na jediném místě na světě si tam můžete prohlédnout pohromadě stáda zvířat, která byla kdysi součástí naší krajiny.
-
Dělá mi to dobře, že jsem v terénu, nevím, co dělají ty lidi v paneláku, pochvaluje si majitel obory
Mezi vesnickými spolky dříve vévodili hasiči a myslivci. Jaroslav Tatarkovič si oblíbil oba. Stal se profesionálním hasičem a po odchodu do penze se vrátil k myslivosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.